Ozmuş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ozmuş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Ozmuş Köyü - Ozmuş Köyü Hakkında - Ozmuş Köyü Tanıtımı - Ozmuş Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: CAFER KAVAK

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 427

  İle Uzaklığı: 26 km


  Tarihi

  Ozmuş Köyü, kesin tarıhı bellı olmayıp doğanlar tarafından kurulduğunu söylenir sonradan köye dışardan gelenler olmuştur

  Kültür

  Ozmuş Köyü ;örf ve âdetlerine sıkı sıkıya bağlı tipik bir Orta Anadolu köyüdür.Köyde görücü usulüyle evlenme devam etmektedir.Düğün törenlerinde oğlan evi beğendikleri kızın evine giderek kızı isterler.Eğer kız verilirse erkek evi ikinci defa kız evine giderek kahve içer ve söz kesilir. İki hafta sonra erkek evi elbise götürür.Bir ay sonra erkek evi kız evine pazarlığa gider.Burada gelin için alınacak takı ve eşyalar konuşulur.Anlaşma sağlanırsa düğün hazırlıkları başlar.Düğünden önce davetiyeler dağıtılır.Ayrıca düğün evi düğüne çağıracakları kişilere çığlıkçı kadının yardımıyla şeker, leblebi , kavurga göndererek düğüne davet edilir. Çığlıkçı kadının verdiği çereze karşılık elindeki kaba para ya da giyecek,yiyecek v. b. gibi hediyeler konulur.

  Düğün için davul ve zurna tutulur.Düğünden üç gün önce Türk Bayrağı oğlan evine asılır.Herkes düğün evine giderek davul ve zurna eşliğinde misafirlerle birlikte eğlenir. Genellikle düğün Perşembe günü başlar ve Pazar günü sona erer.

  Yeni Doğan Çocuğa İsim Koyma:Büyükler Tarafından Belirlenen İsim Çocuğun kulağına ezan okunarak verilir.Çocuk kız ise kurban kesilir; erkek ise un helvası yapılarak komşulara dağıtılır.

  Sünnet Düğünü: Ekonomik nedenlerden dolayı kısmen yapılır.

  Asker Uğurlama: Askerlik pusulası gelenler komşuları ve akrabaları tarafından evlere yemeğe davet edirlir ve her birine ayrı ayrı harçlık verilir. Askere gidenler köyden çıkarken toplu olarak uğurlanır.

  Hacca Gitme:Hacca giden kişi Cuma namazında hacca gideceğini duyurarak helalliklerini ister Uğurlamaya yine herkes katılır. Hac dönüşü bayraklarla davul zurna eşliğinde karşılanır ve hacdan gelen kişi evinde yemek verir.

  Ölüm: Ölen kişi adına köyde ve komşu köylerde sala verilir. Gurbetten gelecek yakını varsa cenaze bir gün bekletilir yoksa İslamî usullere göre defin işlemleri hemen yapılır. Cenazede devir olayı vardır ihtiyaçlı kişiler seslenir ve devir işlemi yapılır. Cenazenin 40. gününde gilik adı verilen ekmek yapılıp dağıtılır.52. gününde ise helva dağıtılır veya yemek verilir. Ramazan ayında ise can ekmeği dağıtılır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak köylü birbirini istemediği için suyun bol olmasına rağmen 4-5 senedir hiçbir eve su akmamaktadır vaziyeti yerinde olanlar kendi imkanları ili sularını akıtmışlardır diğeer bir çok kimsenin evine su akmamaktadır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ozmuş Köyü Hakkında Forum Tarih
Özmüş Köyü Halfeti Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş