Ozan Sinemi Kimdir - Ozan Sinemi Biyografisi, Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ozan Sinemi Kimdir - Ozan Sinemi Biyografisi, Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ozan Sinemi hayatı, Ozan Sinemi biyografi, Ozan Sinemi kimdir, Ozan Sinemi hakkında bilgi

  1961 Yılında Sivas ili Divriği ilçesine bağlı Karakuzulu köyü Hıdırlık Mezrasında doğdu. İlk okulu komşu köyü olan Güneş köyü ilk okulunda okudu. Askerlik çağına kadar köyünde çiftçilikle uğraştı bu dönemde yöresinin ozanları olan Feyzullah Çınar, Mahmut ERDAL, Mehmetali Karababa ve Ozan Rehberi gibi ozanların etkisinde kaldı.

  Daha ilkokul yıllarında iken sesinin güzelliği yöre halkı tarafından tespit edilmişti. Düğünlerde bayramlarda türkü söyletirlerdi küçük yaşta iken kendi imkanlarıyla saz çalmayı öğrendi.

  Uzun yıllar usta malı yani, Pir Sultan Abdal'ın, Ruhsati'nin, Devriş Kemal'ın Mihneti'nin ve Feyzullah Çınarı'nın eserlerini seslendirdi. Askerlik dönüşü Ankara'ya yerleşti. Daha önceleri asıl adı olan Ali Cavit Coşkun olan ozanımız daha sonra değerli ozanımız Ozan Dergahi'nin önerisiyle Sinemi mahlasını almıştır.


  1995 yılında Halk Ozanları Kültür Vakfı'na üye oldu. Aktif olarak vakfın etkinliklerine katıldı. Ozanlık geleneğine hizmet eden bütün ozanlarla tanıştı. 1999 yılında Ozanlar

  Vakfı Genel Başkanlığına seçildi. Uzun yıllar bu görevine devam etti. Bugüne kadar çeşitli yarışmalarda onlarca ödül aldı. 'Mahkum ettin' 'Güzel Dost' adlı iki kaset yaptı. 'Güzel Dost' adlı bir kitabı yayınlandı.

  2005 yılında Anadolu Halk Ozanları Kültür Derneğini 25 ozan arkadaşı ile birlikte kurdu. Halen bu dernek faaliyetlerinde çalışmaktadır. Ozanlık geleneği'nin sürdürülmesinde aktif olarak çalışmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ozan Sinemi Kimdir Forum Tarih
Madde döngülerini bozan etmenler kısaca Doğa ve Bitkiler 8 Temmuz 2015
Abdesti bozan şeyler maddeler halinde Dini Sorular ve Cevaplar 26 Mart 2014
Lozan Barış Antlaşması'nda çözümlenemeyen meseleler kısaca nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Sevr Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması Arasındaki Farklar Nelerdir Tarihi Bilgiler 22 Şubat 2014
Sevr Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması Karşılaştırılması Tarihi Bilgiler 4 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş