Oyuncaklardaki 7 tehlike

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DilzaR tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Oyuncaklardaki 7 tehlike konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yılbaşı da yaklaşırken çocuğunuza ya da tanıdıklarınızın çocuklarına hediye olarak oyuncak almayı düşünüyor olabilirsiniz. Oyuncaklar çocukları her zaman sevindirse de, onların sağlık ve güvenliği açısından oyuncak alırken aşağıdaki tehlike kaynaklarını mutlaka aklınızda bulundurmalısınız:

  1. Boğaza kaçabilecek parçalar
  Boğaza kaçma tehlikesi yaratabilecek küçük parçaların olup olmadığını dikkatle inceleyin. Tüylü oyuncakların göz ve kulakları oyuncağa sağlam bir şekilde tutturulmuş mu? Oyuncak bebeklerin giysilerindeki düğmelerin kopma riski var mı? Oyuncak araba, tren ya da uçakların direksiyon, teker gibi parçaları oyuncaktan ayrılabiliyor mu?

  2. Mıknatıslar
  Oyuncağın üzerindeki küçük mıknatıslar sadece boğaza kaçarak nefessiz bırakma tehlikesi yaratmaz. Birden fazla mıknatısın yutulması durumunda bunların vücut içerisinde birbirine yapışarak bağırsakları tıkayarak ölümcül olabilecek tehlike yaratması söz konusu olabilir.

  3. Aspirasyon tehlikesi
  Oyuncak bebeklerin saçı ve tüylü oyuncakların yol açabileceği bir başka tehlike de bunların ağza kaçma ve sonra da solunum yoluyla akciğerlere giderek solunum yetmezliğine yol açabilme riskidir.

  4. Makyaj setleri
  Kız çocukların büyük ilgisini çeken rengârenk makyaj setleri alerjen madde veya zehirli kimyasallar içerebilir.

  6. Elektrik ve pilli oyuncaklar
  Piller sızdırma yapabilir, elektrikli oyuncaklar ise elektrik çarpması veya yangına neden olabilir. Pil ve elektrikle çalışan oyuncaklar sadece büyük çocuklar tarafından ve mutlaka yetişkin denetiminde kullanılmalıdır. Oyuncakların pillerini yetişkinler değiştirmelidir.

  7. Boğaza dolanma
  Oyuncak alırken üzerinde çocuğun boğazına dolanarak boğulmasına yol açabilecek ip, zincir, plastik vs. parçaların olmamasına dikkat etmelisiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş