Oyun oynayarak beyin performansınızı artırın

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Oyun oynayarak beyin performansınızı artırın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BURSA (İHA) - Beyindeki dikkat ve odaklanma problemini oyun oynayarak gidermeyi sağlayan 'Mindball', özellikle polis, doktor, öğretmen, öğrenci, işadamı ve sporcuların konsantrasyon gücünü artırmakta kullanılıyor.

  Beynin eğitimini, düşünce yönetimini, motivasyon ve performansın artmasını sağlayan 'Mindball', Eleco 2008 Fuarı'nda büyük ilgi gördü. Düşünme ve stres azaltıcı Alfa ve Teta beyin dalgalarının kontrol edilmesini sağlayan cihaz, oyun oynayarak beyin jimnastiği yapmaya olanak sağlıyor. Cihaz hakkında bilgi veren ERG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güngör, cihazın beyindeki dikkat, konsantrasyon ve odaklanma problemini giderdiğini ve aynı zamanda o bölümleri daha iyi kullanmayı sağladığını söyledi. Beyni daima Alfa ve Teta dalgalarında çalıştırmayı sağlayan bir sistem olduğunu belirten Güngör, "Faydası bilimsel araştırmalarla da ortaya konmuştur. Bilinçli olarak öğrenme, dikkat, düşünme ve stres azaltıcı Alfa ve Teta beyin dalgalarını kontrol etmektedir. Bu sayede top, fiziki temas olmadan eğitim platformunun diğer ucundaki çember şeklindeki bitiş alanına doğru hareket eder. Cihazın en belirgin özelliği, dikkat yeteneğimizi geliştirmesidir. Zihinsel fonksiyonlarımızı tam kontrol etmemizi sağlıyor. Konsantrasyon gücümüzü de artırmaktadır. Beyin bunları becerdiği zaman tamamen stresten arınmış olur. Bu da strese bağlı beyinsel fonksiyonlarımızı yitirmemizi sebep olan hastalıklardan korunmamızı sağlar. Her gün 20 dakikalık uygulamayla zihinsel gelişimi 1-2 katına çıkarabilmek mümkündür" dedi.

  Amerikalı Doktor Barry Sterman, 1994 yılında iniş simulasyonu eğitimi alan 15 savaş uçağı pilotunun beyin dalgalarını incelemiş ve en başarılı pilotların Alfa ve kısmen Teta dalgalarını çok iyi kullandığını belirlemiş. Çalışmaların ardından beyin dalgalarının eğitimine yönelik EEG yöntemi, başta NASA olmak üzere performans artırma amaçlı kullanılmaya başlandı. Amerikan Askeri Akademisi'nden İsveç Olimpiyat Eğitim Merkezi'ne kadar dünyadaki birçok üst düzey özel eğitim merkezi, çocuklara yönelik seçkin bilim merkezleri ve okullarda 'Mindball oyunu' ve 'Mindball eğitimi', stres azaltma, dikkat artırma ve performans artırma amaçlı kullanılıyor.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş