Oyun örnekleri

'Çocuk Oyunları' forumunda maviboncuk tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Oyun örnekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KUŞ KAFESTE
  Grup çember olur. Grup üyeleri el ele tutuşur. Ortada bir ebe vardır. Ebe kuşu temsil eder. Çember şeklindeki grup ise kuş kafesini temsil eder. Kafesin içindeki kuş kaçmak ister. Grup üyeleri ellerini ve ayaklarını birleştirerek kuşun kafesten kaçmasına engel olmaya çalışır. Kafesten kaçabilen çocuk istediği bir arkadaşını kafese sokar ve bu kez ebe arkadaşı olur. Oyun bu şekilde devam eder istenilirse iki ya da üç kuş kafese konulabilir.  KÖŞE KAPMACA

  Çalışmaya grubu 5′e ayırarak başlanır. Bir karenin dört köşesi gibi köşeler belirlenir, dört köşeye gruplar yerleşir bir grup ortada yer alır. Köşelerdeki gruplar yer değiştirirken ortadaki grup boşalan köşeyi kapmaya çalışır. Köşe kapmayan grup ortaya gelir ve ebe gurubu onlar olur.  PARAZİT ÇALIŞMASI

  Çocuklar üç eşit gruba ayrılır. Gruplar paralel çizgiler oluşturacak bir biçimde araya belli bir uzaklık koyarak yerleşirler. Ortadaki grup parazit grubudur. Bir grup aralarında bir cümle oluştururlar. Belirledikleri cümleyi yüksek ses ve hareketlerle karşı gruba iletmeleri gerekir. Ortadaki parazit grubunun görevi iletişimi engellemektir. Ancak parazitin dışındaki gruplar geliştirdikleri yöntemlerle cümleyi söyleyebilirler.
   

 2. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  HAREKETİ KİM BAŞLATTI?
  Grup tam daire oluşturur. Bir ebe seçilir ve dışarıya gönderilir. Grup içinden bir kişi hareketleri başlatmak için seçilir müzik eşliğinde hareket başlar örneğin el şaklatma ile guruptan herkes aynı hareketi yapar. Dışarıya gönderilen ebe sınıfa çağırılır. Oyunun en önemli kuralı hareketi başlatan kişinin ebe tarafından görünmeden sürekleri hareketleri değiştirmesidir.. Müzik daha farklı hareket geliştirmelerini sağlayabilir.

  HEYKEL OL YA DA DON
  Öğretmen çocukların istedikleri gibi dans etmesini ister. Müzik eşliğinde yapılması daha iyi olur. Öğretmen müziği durdurduğu zaman herkesin kendi en son belirlediği şekilde donması gerekir. Müzik durunca donmayan kişi oyundan çıkar. Aynı çalışma sandalye kapmaca şeklinde uygulanır. Grup sayısı kadar sandalye ortaya konulur. Müzik başlar çocuklar müzik eşliğinde dans ederler müzik durduğu zaman herkes sandalyeye mutlaka oturmalıdır. Her seferinde bir sandalye eksilterek oyun devam eder. Tek sandalye kalana kadar oyun sürer. Eğer sandalye yoksa gazete sayfalarıyla da aynı şekilde oyun oynanır.
   

 3. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  DOKUNULAN DONAR
  Grup içinde bir ebe sayışma yoluyla seçilir. Ebenin görevi gruptaki diğer arkadaşlarına dokunmasıdır. Grup dokunulmamak için kaçmak zorundalar. Ebenin dokunduğu kişi bacaklarını iki tarafa açarak donar. Donmayan diğer arkadaşlardan birtanesi donan arkadaşının bacaklarının arasında geçerse. Donan hareketlenir ve tekrar oyuna devam eder. Burada önemli olan ebenin çok hızlı hareket edip grup üyelerinin tümünü dondurmaya çalıştırmasıdır. Çünkü donmayan diğer üyeler donan arkadaşlarını kurtarabilirler.

  AYAKTA GÖRDÜĞÜNÜ TOPLA VUR
  Çocuklar arasında bir ebe seçilir. Ebeye ufak bir lastik top verilir. Diğer oyuncular sınırları belirlenmiş bir alan içine dağılır. Öğretmen oyunu şöyle açıklar: ebe ayakta kimi görürse onu topla vuracak ve vurulan diğer arkadaşları da ebeye yardım edecek. Çömelmiş olanı ebeler vuramaz. Ebe elindeki lastik topu yere atar top sıçrarken ebe arkadaşlarını kovalar.Ayrıca top elindeyken yürüyemez ve koşamaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oyun örnekleri Forum Tarih
Çocuklar İçin Eğitici Oyun Örnekleri Çocuk Oyunları 9 Nisan 2012
Okul Öncesi Dolgu Oyuncak Örnekleri Oyuncaklar ve Tanıtımları 14 Mart 2012
Boyun Şalı Modelleri Örnekleri El Örgü Örnekleri 15 Nisan 2011
Balonlardan Elbise, Oyuncak, Eşya Yapım Örnekleri Hobiler Ve Videolar 9 Kasım 2009
Zarif Boyunluk Örnekleri El Örgü Örnekleri 27 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş