Oynar Eklemler Nelerdir, Oynar Eklemler Nerelerde Bulunur?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Eylül tarafından 15 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Oynar Eklemler Nelerdir, Oynar Eklemler Nerelerde Bulunur? konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Oynar Eklemler Nelerdir - Oynar Eklemler Nerelerde Bulunur?

Oynar eklemler: Kol ve bacak kemikleri bağlantı yerlerindeki eklemler oynar eklemlerdir. Bunlar iki bağlantı kemiğinin, eklem yerlerinde istenen hareketi verecek şekilde oynayabilmesini sağlamış olurlar. Böylece bu eklemlerin bulunduğu kemikler, çeşitli hareket yeteneğine sahip eklemler özelliğini kazanmış olurlar.

Oynar eklemlerdeki kemiklerden birinin başı, öbür kemiğin çukuruna girmiş şekildedir. İki kemik, birbirlerine eklem bağları ile bağlanmıştır. Kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri sırasında aşınmalarım önlemek için, bu eklem yüzlerinde kıkırdak yastıkları ve buraları yumurta akı bir madde ile sıvayarak kaygan hale getiren eklem kesecikleri bulunur. Eklem aralığındaki bu sıvının korunması ve her iki kemiğin hareket kaabiliyetinin sağlanması görevide eklem kapsülüne aittir. Oynar eklemlerin etrafında bir de hareketleri sağlayan ve eklem kapsülünü koruyan ligamentler vardır. Kasların bitiş noktalarını oluşturan ligamentler aynı zamanda eklemin hareketlerinin yönlerini belirler. Bazı oynar eklemlerin iç kısmında yani kapsülün içinde kalacak şekilde menisküs denilen yapılar ve iç ligamentler bulunur.

2. tam işime yaramadı çok kısa olmuş oynar eklemlerin nerde olduğu pek belirtilmemiş

3. Azcık vermişsiniz bilgiyi

4. harika bu cevap sayesinde fen sözlüsünden artı alcam

5. harika saolunn çok teşekkür ederim çok beğendim♥♥

6. walla nedim googleye soruom cevap alamım burda buldum saolun

7. harika bir site teşekkür ederim

8. oynar eklemler vücudumuzun ; dirsek,omuz , diz ve al bileği eklemlerimizdir ... kısa ve öz ..

9. bunula 100 aladım ohhhhh beee!!!!11

10. tam olarak işime yaradı

11. fazla gelişmemiş site direk maddeler halinde olabilir

12. harika yaaa bunun sayesinde ödevimi bitirdm bunu hazırlayana çok tşkr ediyorum

13. güzel bilgi saolun!!!!!!!!!!!!!!

14. Harika ☺ !! Bu bilgi işime çok çok çok yaradı ♥

15. Harika ☺ !! Bu bilgi işime çok çok çok yaradı ♥ Çok teşekkürler ! ☺☺ :) :)

16. çok iyi bir site kurucusuna teşekkürler çok işime yaradı

17. tam olarak cevapı verememişsiniz

18. saolun

19. Oynar eklemlerimiz ; omuz,dirsek,el bileği,kalça,diz ve alt Çene eklemler oynar eklemlerimizdir.

20. OYNAR EKLEMLER

1-Kalça Eklemi
    2-Diz Eklemi
    3-Omuz Eklemi
    4-Bilek Eklemi

Yükleniyor...