Oymayaka Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Oymayaka Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Türkeli Oymayaka Köyü - Oymayaka Köyü Hakkında - Oymayaka Köyü Tanıtımı - Oymayaka Köyü Resimleri  Oymayaka, Sinop ilinin Türkeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Oymayaka Köyü cok eski bir yerlesim merkezidir. Eski adi "Coray"dir. Tarihi eski Romaya kadar dayanir. Ahmet Gökoğlu, Güllüsu`yu şöyle anlatır (Paflagonya, Kastamonu 1952): GÜLLÜSU: “Kale, Abana-Çatalzeytin Nahiyesi’nin karadan bir saat doğusunda, denizin kenarında ve Coray Köyü arazisi dahilinde, yüksekliği 15 m tahmin olunan tabii bir kayadan ibarettir. Tepesi keskincedir. Batısında parça parça kayalar vardır. Burada küçücük bir liman bulunmaktadır. Eski zamanlardan beri insanlar küçük gemilerini bu limana çektikleri için, tabii kayadan faydalanarak, orasını iskan yeri yapmışlar ve kendilerini korumuşlardır” (sayfa 160-161).
  J A Cramer, ”Küçük Asya” (Asia Minor) adlı yapıtında (Oxford-Londra, MDCCCXXXII) ”Anticinolis, belki de koyun (Ginolu koyu) karşısında, 60 stadia uzaklıkta küçük bir limandır” der (sayfa 627). Cramer, Ginolu ile Hacıveli arasının da 60 stadia olduğunu yazar (stadia, 185 metrelik Roma ölçüsüdür). ”Karşı Ginolu” anlamına gelen Antikinolis’in bugünkü adını ve yerini hiçbir kaynakta bulamadık. Çatalzeytin ile Türkeli arasındaki bu yer büyük bir olasılıkla, kimi kaynaklarda “Mineo” olarak geçen Güllüsu’dur (Oymakaya Köyü-Türkeli). Eski yapıtlarda uzaklıklar ”Pied”, “mil” (mile), Lieue, “stadia” (stades) gibi ölçülerle gösteriliyor. Bu kaynaklardan aldığımız Hacıveli (Aeginetes) ve “Antikinolis”in Ginolu’ya (Cinolis) uzaklıkları eşittir (60 stades). Bu durumda Antikinolis’in yeri Güllüsu ile tam örtüşüyor.

  Kültür

  Köye özgü baslica yemekler;

  Üzümlü ve elmali Nokul, Tirit, Kulakli, Kedibatmaz, Ayrantarnasi, Mancarli ekmek, Karacaoglan Tiriti, Biberli, Keskek, Dügün Böregi, Kestane esisi, Misir cibesi, kestane kebabi, Hidirdagi orman kebap ve Cinoli kagit kebap olarak siralanabilir.

  Köye özgü oyunlar;

  Zorbana, Yüzük, Tombala, Tavsan yakalama, Esir alma ve Celik comak olarak siralanabilir.

  Sportif ve Yazar Taninmis Sahsiyetler

  Pehlivanlar;

  Oymayaka (Coray) köyü yakin zamana kadar Il, ilce ve cevre köylerde Pehlivanlariyla taninirdi. Köyün sanli Güres tarihinde taninmis bircok namli Pehlivanlar bulunmaktadir, bunlar; Kahya Ural, Raif Ural, Arif Ural, Ismail Hakki Aslan (nam-i diger Kayiskoparan Karaoglan Pehliban), Hüseyin Aslan (nam-i diger Camdeviren Pehlivan-Camdelen olarakda bilinir). Koca Hasim, Mustafa Celikkiran (Alov Pehlivan), Korkmaz Dalkiran gibi Pehlivanlardir. Genc Nesil Pehlibanlardan ise Nahit Celikkiran ve Sinop Valilik kupasi ve Liseler arasi Serbest Güres sampiyonu ve Sinop ili karakucak bas Pehlivani Yüksel Aslan olarak sayilabilir.

  Yazarlar;

  Hüseyin Aslan, eseri; Babam- Amcam ve Balikcilik (Güllüsunun Hazin Hikayesi). Yüksel Aslan, Eserleri; Sahte-Kar (Berlin, 2004 Baskisi. V.I.P Secirity Angels Yayinlari)Arastirma-Inceleme. Denizde Yasayanlar- Gurbette Aglayanlar, Roman.

  Coğrafya

  Sinop iline 107 km, Türkeli ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 174
  1997 184

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrica Balikcilikda köyün geciminde önemli bir gelir kaynagidir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmak

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köye 2007 yilinda icme suyu sebekesi yapilmistir. Kanalizasyon]] şebekesi henüz yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oymayaka Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş