OVERCLOCK NEDiR?

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 9 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  OVERCLOCK NEDiR? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  OVERCLOCK NEDiR?

  İnsanlar otomobillerinin motoruyla oynayarak, hava filitresini , bujilerini ,eksoz sistemlerini değiştirerek ve chip-tunning gibi bazı sistemler ekleyerek belli bir performans artışı sağlarlar ve bunada modifiye derler. Bunun bilgisayar dünyasındaki karşılığı overclocktur.

  Bilgisayarlarımızın (donanımımızın) motoru olan işlemciler (processors) ve yongalar ( çip veya tümleşik devreler de denir) yapılış özellik ve amaçlarına göre belirli frekanslarda ( işlem döngüsü de denir) çalışırlar. İşte bu frekanslarla oynamaya overclock denir. Eğer 2000Mhz lik bir işlemciyi 2200Mhz ye çıkarırsak bu bir overclock işlemidir. Yalnız unutmamak gerekirki bilgisayarınızı overclock etmek çok riskli bir iştir hele bir de acemi iseniz!. Size Birazdan overclock un olumsuz yönlerini açıklıyacağım ki bu işe girip girmemeniz konusunda size bir fikir versin. Şunada değinmeden gecemeyeceğim sadece işlemciyle bilgisayarınız uçmaz . Bunun için belleklerin ekran kartlarının ve sabit disklerin de rolü çok büyüktür. Bide kimsenin değinmediği BUS lar var yani yollar, bilgisayarınızın kendi içinde haberleşmesini sağlayan yollar. Toplama bilgisayarlar hiçbir zaman markalı bilgisayarlar kadar hızlı olmuyor neden diye bir soru gelmişti bir arkadaşımdan. İşte sebebi bu, gerçi bu konunun doğru olup olmadığı çok tartışılır ama konuyu dağıtmayacağım.

  OverClock un Olumsuz Yönleri

  Yine otomobil örneğimize geri dönelim bazı uydulamalarla otomabilin 6500 devirde gaz kesmesi gerekirken bu rakam 7900 devir dakikaya kadar çıkabiliyor. Sizce uzun vadade bu biraz riskli değilmi ? Motorun ömrünü kısaltmazmı? Bir bilgisayarın ( Donanımın demek daha uygun olur) standart çalışma frekansı üretici firmanın birçok mühendisi ve bir okadar da zamanla ve parayla belirlenir.

  Bu mühendisler, işlemcilerin sağlıklı çalışma frekanslarını belirledikten sonra bunlarla oynamak mantıksız gelebilir ama profesyonelce iyileştirmalarde yapılabilir tabiki.

  Buradaki sorunumuz ısıdır. Isının donanımlarımızda nasıl meydana geldiğine kısaca değinmek istiyorum. İlk kavramımız "süper iletkenlik". Bir örnek vermek gerekirse süper iletken bir televizyonumuz olsa onu fazla diil iki saniye fişe sokup çıkarırsak aylarca evet yanlış duymadınız aylarca çalıştırmamız mümkün olurdu. Ne yazıkki şu anki teknoloji buna el vermiyor. Dünya üzerinde en iyi iletken altındır ( bazı araştırmacıların süper iletken diye tabir ettikleri bazı alaşımlar var ama bu gerçek anlamda doğru diil) ve o bile elektrik akımına karşı direnç gösterir. Bu yüzden birçok elektronik eşyada terminaller altın kaplamadır. İşte değinmek istediğim bizim işlemcilerimiz bellek yongararımız süper iletken değillerdir. İçlerinde gözle görülemeyecek küçüklükte ve sayması aylarımızı alacak transistörlervardır ve bunlar akıma karşı direnç gösterirler buda başınızın belası ısıyı ortaya çıkarır. Eğer buna birde overclock işlemi eklenirse frekans ve dolayısıyla voltaj arttıkca tansistörler daha çok ısınırlar ( daha çok elektron kaçırırlar). Standart soğutucular bu ısıyı dağıtamayacağı için işlemcinizin o küçücük ki burda nano metrelerden bahsediyoruz, transistörleri zarar görür ve işlev yapamaz hale gelirler. Bunun sonucuda eğer sisteminizde , yazılımınızda ve kartlarınızda gerekli devre kesiciler yoksa yanmış bir işlemci veya anakarttır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - OVERCLOCK NEDiR Forum Tarih
Overclock Nedir - Overclock Hakkında Bilgi Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 5 Temmuz 2010
Overclock Nedir-nasil Yapilir Diğer Driverlar 18 Ağustos 2008
Overclock Sisteme Zarar Verir mi? Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 20 Eylül 2011
GeForce Ekran Kartımızı Overclocklayalım(FX 5200) Diğer Driverlar 1 Eylül 2008
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56

Bu Sayfayı Paylaş