Ovayurt Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ovayurt Köyü Hakkında Bilgi Pazar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ovayurt köyü bilgileri - ovayurt köyü tanıtım - ovayurt köyü resimleri  Ovayurt, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Eski ismi "Kendigelen" (halk ağızıyla Gendigelen)olarak tanilan, daha sonra "Ovayurt" ismine degistirilmistir.%,15-20 hane muhacir Türk ve 4-5 hane muhacir arnavut vardır. Köyde yaşayanlardan rivayetle eski ismi olan Kendigelen isminin buğday tohumu ekmeden çıkan tohumlardan alarak kendiliğinden gelen anlamında olduğu söylenilmektedir.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünlerimiz perşembe günü akşamdan başlayarak pazar günü gelin almaya kadar sürer. Bu süre içinde yöresel halk oyunları oynanır. Düğünlerimiz ünlüdür kız kaçırma keklik gibi güzel oyunlarımız vardır.ve halkı eğlence ehlidir.
  Coğrafya

  Tokat iline 36 km, Pazar ilçesine 11 km, Turhal İlçesine 14 km uzaklıktadır. Yeşilırmak köyün yakınından geçmekte ve tarımda Yeşilırmağın suyundan faydalınılmaktadır. Adındanda anlaşılacağı üzere geniz bir ova üzrinde kurulmuş olan köyün görüldüğü üzere ulaşım sorunu yoktur çevresindeki ilçelere beldelere ulaşımı çok rahattır.Hemen yanında çiftlik köyü vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bunun yanında geçiş iklimi üzerinde olan köyümüz karasal iklimi etkisindede kalmaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 574
  1997 579
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünleri 1-Domates 2-Şeker Pancarı 3-Buğday, Arpa 4-Yeşil Fasulye 5-Biber

  Hayvan Ürünleri Köyümüzde genellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Son zamanlarda süt hayvancılığına geçilmektedir. Hayvanların sütü günlük olarak satılmaktadır. İşlenen süt köyümüze gelir kaynağı oluşturmaktadır. Köyümüzde azda olsa küçükbaş hayvancılıkta yapılmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Okula ait lojman bulunmaktadır köyümüzün ulaşımı kolay olduğundan öğremenlerimiz yakın ilçelerden geliş gidiş yapmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ovayurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Ovayurt Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş