Ovakozlu Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ovakozlu Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Ovakozlu Köyü Hınıs - Ovakozlu Köyü Hakkında Bilgiler - Ovakozlu Köyü Resimleri


  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 1009 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25600
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Hınıs

  Ovakozlu, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  OVAKOZLU KÖYÜ


  Ovakozlu köyü, Erzurum ili Hınıs ilçesine bağlı ve Hınısın kuzey doğusunu teşkil eden dağlara yaslı, Hınıs ovasına bakan bir konumda kurulmuştur. Kuzeyinde Hazal dağı,doğusunda Erence(Hırt) köyü, batısında Çamurlu köyü,güneyinde Gürçayır(Kasbarkom) ve Karabudak köyü, güneybatısında Toprakkale köyü ile çevrilidir.
  Ovakozlu Köyünün yaslı olduğu Hazal dağının güney eteklerinde, köye bitişik iki dere vardır. Köyün içme suyu bu derelerdeki gözelerden şebeke kanalıyla köye getirilmiştir. Bu derelerde kimler tarafından ve ne zaman dikildiği bilinmeyen en az 300 yıllık ceviz ağaçları vardır. Bundan dolayı buraya Cevizlik denir. Baştanbaşa ceviz ağaçları ile dolu bu iki derenin ağaçları köyün ortak malıdır. Ağaçların cevizleri köylüler tarafından toplanır yenir lakin

  bu ceviz ağaçlarını kesmek, odununu köye getirmek ve maslahat olarak kullanmak uğurlu gelmez diye yanlış ama faydalı bir inanış vardır. Bu anlayış ağaçların uzun yıllar yaşamasında etkili olmuştur.

  Ovakozlu köyü ismini bu ağaçlardan almıştır. KOZ Farsça bir kelime olup Farsçada da Türkçede de Kürtçede de ceviz anlamına gelmektedir. LU ekini alarak türkçe yer ismi olmuştur. KOZLU cevizli yer demektir. Ova-koz-lu cevizli ova yada cevizli yer anlamındadır. Köyün ismi cumhuriyetten öncede kozlu idi.
  Ovakozlu köyü Hınısın en eski köylerinden biridir. Ne zaman kurulduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Çok eskiden Ermenilerden de Müslümanlarla beraber yaşayanlar olduğu söylenir. 1915-1920Yıllarında ermeni olaylarından epey sıkıntı çeken ve Erivan’dan gelen insanlar köye yerleşmiştir. 1936' dan sonrada Erzurum , İspir, Bayburt ve Gümüşhane den gelen insanlarında yerleşmesiyle Hınısın en büyük köyü olmuştur. Köyün nüfusunun tamamı suni meşreptendir.
  Ovakozlu köyü 1955 yılında devletin arazi dağıtımında tapu kadastro kayıtlarına göre 454 haneden oluşmuş ve her haneye 42 dönüm toprak dağıtılmıştır. Köyün yaklaşık 20 bin dönüm tarlası, 15 bin dönüm merası vardır.Köyün nüfusu 1955 de yaklaşık 1800 idi. 1966 Hınıs-Varto depremi,Almanya ya işçi olarak gitmeler, tarım ve hayvancılığın yetersizliği ve sanayileşmenin getirdiği şehirleşme insanları köyden göç ettirmiştir, bu gün göç halen devam etmektedir. Şimdi köyün nüfusu yaklaşık 1100 kadardır. Köyden göç edenlerden birçoğunun geriye dönük köyle bağları yok denecek kadar azdır. Ovakozlular genelde Kocaeli, Bursa, İstanbul, Manisa Aydın, Bilecik, İzmir ve diğer şehirlere yerleşmiştir.
  Ovakozlu köyünün komşusu Erence(Hırt) köyü sınırlarında içerisinde mezarların ve ağaçların olduğu çukur bir su kaynağı
  vardır. Buradan her yıl mayıs ayında çok bol miktarda su çıkar. Bu suyu Hırt köyü, Ovakozlu köyü ve diğer komşu köyler arazi sulamada kullanırlar. Su ekim ayının sonunda tamamen kurur. Suyun ziraat mevsiminde çıkıp, mevsim bitiminde kuruması ve suyun kaynağında mezarların olması buraya haklı olarak bir saygınlık ve kutsiyet kazandırmış ve adına ziyaret, suya da ziyaret suyu denmiştir. Su çok kireçli olup içmek için kullanılmaz. Ziyaretten çıkan suyun Ovakozlunun arazisini sulaması için yapılmış ve 7

  km uzunluğunda tarihi büyük bir su arkı vardır, adına ziyaret arkı denir.

  Ovakozlu köyünün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayanır. Köyün geniş arazisi ve otlağı olmasına rağmen,yazlar çok kurak geçtiği için bu geniş araziden ve otlaklardan yeterli verim alınamaz.Köyde buğday, arpa, fiğ, mercimek ,fasulye, yonca, korunga ekilir. En çok koyun ve sığır beslenir ayrıca besicilikde yapılır. Gençler zaman zaman gurbete çalışmaya giderler. Köyde hemen hemen her evin bahçesinde meyve ağacı vardır. Ovakozlu köyünde kışlar soğuk ve karyağışlı , yazlar oldukça sıcak ve kurak geçer, tam bir karasal iklim hakimdir.
  Ovakozlu köyünde iki binada eğitim veren ilk öğretim okulu , köyün orta kısmında suyu, abdesthanesi ve minaresi olan camisi, su şebekesi, elektriği, sabit telefonu vardır. Sağlık ocağı binası var lakin pasif durumdadır. Köyün kendi sınırları içinde yaylası ve üç yerde mezarlığı vardır, en büyük eksikliği kanalizasyonun olmamasıdır Köyün günlük hayatına muhtelif köy adetleri hakimdir. Hınısa uzaklığı 24 km olup yolu asfalttır. Ulaşımı köy minibüsleri ile yapılmaktadır.

  Ovakozlu köyünün önemli muhitlerinin isimleri; Hazali dağı, cevizlik deresi, kavlık deresi kavlık sırtı, celalin dere, Yusuf puarı, varga deresi, ağveren deresi, zarifler, yaylalar, sertmeşe, yumuşakmeşe, karanlıkmeşe, hacınınmağaraları, çamuludüzü, toprakkaledüzü, karabudakdüzü, mozurgan, dereçayırı, hatunçayırı, ziyaret arkı, seksenveren, toptepe, hırt tarafı hırtderesi, kütüklük.

  Ovakozlu köyünün muhtarları, Ali Kaya,HaciNafiz Şimşek,Hasan Kökçam,Kazim İlik,Mustafa Şimşek,HasanDelibal,Abdurrahman Birgül,Salih İlik, Faik Gökmen,Ali Tilki,Ziyattin Şengül,Zülküf Aydın ve Cafer İmece.
  1955 Yılında arazi dağılımında köyümüz nüfusuna kayıtlı ailelerin alfabetik sıraya göre soyadları, Akdeniz, Arık, Ay, Aygün, Aslan(2), Aydın, Ateş, Bayram, Bedir, Birgül, Bozdağ, Bozkurt, Bulut, Coşkun, Çakır, Ece, Elmas, Eren, Erdem,Ergen, Erol, Ezber, Demirci, Delibal, Doğan, Hazar ,Gök, Gökmen, Güneş,İlik,İnci,İmece, Kaya(4), Kacur, Karakaya, Karaca, Karaduman, Kaynakçı, Kiraz, Kılıç, Kılıçaslan, Kızıldağ, Korkmaz, Kökçam, Kurt,Kuş, Lapçın, Morkoç, Oğuz, Öksüz, Özen, Özer, Özkan, Özlü, Öztürk, Polat, Savaş, Salıç, Şahin, Şahbaz,Şengül, Şimşek, Şişman, Ulusu, Taşçı, Taşkın(2), Tilki, Toksöz, Top, Topçu, Toy, Turan, Türk, Türker, Yazıcı, Yeşilyurt(3), Yeter, Yıldırım, Yıldız, Yılmaz(2), Yurt, Yücel, Yüksel.

  Coğrafya

  Erzurum iline 172 km, Hınıs ilçesine 22 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1009
  1997 938
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancıla dayanır. Tarım alanları çok geniş olan köyde suların yetersiz olmasından dolayı sulamalı tarım kısıtlıdır.Köyde yaklaşık olarak 40-50civarında traktör vardır.Başlıca tarım ürünü olarak buğday,arpa,nohut,mercimek,yonca.fig,gorunga ve en önemliside şeker fasulyesi(kuru fasülye) dir.Türkiyede ki en verimli şeker fasulyesi Hınıs ovasının ovakozlu köyü arazilerindedir.Hayvancılık da küçük baş hayvancılık ve bunun yanı sıra Büyükbaş hayvancılık yapılmakla birlikte son yıllarda (10 yıl)kurban besiciliğide önemli bir geçim kaynağı olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009-2004 1999-1994 CAFER İMECE 1989-1994 ZÜLKÜF AYDIN 1985-1989 ZİYADDİN...... 1984-TAM 25 YIL ALİ TİLKİ
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çakıl taşı olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ovakozlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş