Ovaköy Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ovaköy Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Ovaköy Köyü - Ovaköy Köyü Hakkında - Ovaköy Köyü Tanıtımı - Ovaköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: RAMAZAN ÜLKER

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Ovaköy Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Ovaköy'ün tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Eski adı Atanaz'dır. 1840 tarihli Osmanlı dönemi temettüat defterine göre köyde 57 hane bulunmaktadır. Köy girişinde Giridizade Mehmet Paşa'ya ait iki değirmen bulunmaktadır. Yerli halk tamamen Türk'tür. Köyde Atanoz isminde çiftlik sahibi bir de Rum yaşamıştır. Daha sonra 93 harbini takiben Bulgaristan'ın Hasköy İli, Yazla Köyünden gelen dört kardeş 1880 yılından sonra Ovaköy'deki Atanoz çiftliğini alarak buraya yerleşmişlerdir. Onları takiben köyümüze göçler olmuştur. Köyün iki mahallesinden biri olan Yazla mahallesi adını burdan almaktadır.

  Kültür

  Köyün meşhur yemekleri keşkek ve tirittir. Düğünler 3 gün 3 gece sürer. Düğünlerde genelde karşılama oynanır.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir iline bağlı ve merkeze 9 km uzaklıkdadır. Şehir merkezinin doğusunda, askeri havaalanının arkasında yer almaktadır. Halalca Köyü, Yakup Köy, Atköy, Aslıhan Köyü komşu köylerdir.

  Nüfus : 2000 - 350

  Ekonomi

  Genellikle tarım ve büyükbaş hayvancılıkla geçim sağlanmaktadır. Şehir merkezinde farklı işlerde çalışanlarda bulunmaktadır. Köyün toplam tarım alanı yaklaşık 6000 da'dır. Yaklaşık 600 hane ve iki bini aşkın nüfus dikkate alındığında tarım arazilerinin yetersizliği görülmektedir. Bu nedenle köy ekonomisinde hayvancılığın önemi giderek artmıştır. Tarımsal alanlarda başlıca sanayi domatesi, kırmızı biber ve silajlık mısır yetiştirilmektedir. Salça fabrikası ve alım merkezleri nedeni ile köy domates ve kapya biber konusunda bölgenin merkezi konumundadır. Yaygın olmamakla birlikte son yıllarda meyve bahçeleri de kurulmaya başlanmıştır. Toplam 900 kiraz çeşidi ve elmada da grany smith, anna glo gala,fuji kuki 8 olmak üzere 3 çeşit elma türü son derece modern şekilde yetiştirilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır, ayrıca yakın köylerden taşımalı olarak gelen öğrencilerde vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ovaköy Köyü Merkez Forum Tarih
Ovaköy Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Ovaköy Köyü Köşk Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Ovaköy Köyü Silopi Şırnak Şırnak Tanıtımı 24 Mart 2010
Ovaköy Köyü Eskipazar Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Ovaköy İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş