Ovacık Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ovacık Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebze Ovacık Köyü - Ovacık Köyü Hakkında - Ovacık Köyü Tanıtımı - Ovacık Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: CEMAL ULUÇAY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Ovacık, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür. 2000 yılı nüfus sayımına göre, nufusu 416'dır. İle uzaklığı 72 km, ilçeye uzaklığı ise 27 km'dir. Köyün muhtarı Cemal Uluçay'dır.

  Halk, tarım ve hayvancılıkla geçinmekte olup, içme suyu da önemli bir gelir kaynağıdır. Ovacık İçme Suyu adıyla dolum tesisleri kurulmuş olup, suyun dağıtımı kurulan bir şirket tarafından yapılmaktadır.

  Tarihi

  Köyün eski yerleşim alanı küçük bir ovadır. Düşman eziyetinden ve yağmalarından dolayı 1500 m kuzeyinde bulunan iki sıralı tepelerin arasına yerleşmiş ve köyü bu alana taşımışlardır. Yaklaşık 600/700 senelik bir tarihi vardır. üç ayrı yerlerde mezarlığı bulunmaktadır. birçoğunun mezar taşlarında isim yoktur. Köy halkına manav denmektedir. Türklerin manav soyundandır. Yani tamamen yerleşik, üreten bir halktır.

  Kültür

  Köy halkı Türklerin manav soyundandır. Bir çok adet gelenek ve göreneklerden etkilenmiş şu an tamamen modernleşmiş bir halktan oluşmaktadır. köyde genç nüfus çoğunluktadır. orman köyüdür fakat yeni AB yasalarına göre orman kesmek yasaklandırılmıştır. köy halkı sera ve sebzecilik yapmaktadır. genç nüfus ise çevrede bulunan sanayi kuruluşlarında işçi olarak çalışmaktadır.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 72 km, Gebze ilçesine 27 km uzaklıktadır. İstanbul park 15 dakikadır. Her nekadar kocaeli'nin köyü olsa da istanbul köye çok yakındır. Yaz aylarında gündüzleri sıcak geceleri serin, kışın ise yağış ve don olayları olmaktadır. Çevresi meşe ormanlarıyla kaplı şirin bir köydür. Ekilecek ve dikilecek alan çok kısıtlıdır. Buna rağmen halk sebze ve sera işleriyle uğraşmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 416
  1997 - 455

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ovacık Köyü Hakkında Forum Tarih
Aşağıkovacık Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Ovacık Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ovacık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Ovacık Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Başovacık Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş