Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Kimdir? (Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Kimdir? (Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Kimdir? (Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Hakkında)

  Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Kimdir? (Oturan Boğa - Tatanka Iyotake Hakkında) [​IMG]

  Oturan Boğa (Yerli dilinde: Tatanka Iyotake) (1831-15 Aralık, 1890)  ABD ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefidir. Sioux (Lakota) kabilesinin reisi ve 25 Haziran 1876'de 7. Amerikan Süvari Birliği'ni yenen 3.500 savaşçının lideridir.
  Soykırım korkusuyla kabilesini Kanada'ya göç ettirmiş ve 1881'e kadar orada yaşamıştır. Montana'daki bir ABD birliğine saldırınca yakalanmış, ancak Amerikan hükümeti tarafından affedilmiştir.
  Hayatının geri kalan kısmını, Vahşi Batı Sirki ile dolaşarak geçirmiştir. Büyük ilgi odağı olan Oturan Boğa, seyircilere kendi dilinde küfür ederken, halk kendisine gülmüştür.
  Aslında alakası olmadığı halde Hayalet Dansı hareketinin liderliği ile suçlanmış ve kendisini tutuklamaya gelen polisle çatışarak hayatını kaybetmiştir.


  Oturan Boga'nin beyazlar uzerine yaptigi bir konusmadan kesit

  "...sahip olma istegi onlarda bir hastalik olmus. Bu insanlar, zenginlerin bozabilecegi ama fakirlerin bozamiyacagi birçok kural koymuslar. Yönetici olan zenginleri güçlendirmek için fakirlerle güçsüzlerden vergiler aliyorlar. Bizim annemizin, topragin, kendilerinin oldugunu söylüyor, komsularini çitler yaparak kendilerinden uzaklastiryorlar; topragi binalariyla ve diger süprüntüleriyle çirkinlestiryorlar. Bu ulus, baharda yatagindan tasarak, yoluna çikan herseyi yokeden bir irmaga benziyor..."
  Oglalalarin Reisi Oturan Boga
   

Bu Sayfayı Paylaş