Ottakring Hakkında Bilgi Viyana

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ottakring Hakkında Bilgi Viyana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ottakring Hakkında - Ottakring Tarihi - Ottakring Eyaleti  Ottakring, Viyana'nın 16. Merkez İlçesi'dir.

  Yerleşimine 8. yy ortalarında başlamış olan bölge, Avusturya İmparator'u Franz Josef'in isteği üzerine 1890 yılında çevredeki yerleşim yerleri birleştirilip Ottakring adı altında 106.861 nüfus ile Viyana Eyâleti'ne bağlanmıştır. Bölgelerinden biri olan Neulerchenfelder zamanında ilçeye katılmaya karşı çıktıysa da yasa 1892 yılında kabul edilip yürürlüğe girmiştir.

  Viyana Eyâleti'ne bağlandıktan sonra doğası ve konumu dolayısı ile nüfusu giderek artmıştır ve bu sayı 1910 yıllarında 177.687 gibi büyük rakama ulaşmıştır. Yerleşik halkını Viyana'nın birçok kenar ilçelerinde olduğu gibi işçi ve çiftçi kesimi oluşturmaktaydı ve bunun da en önemli sebeblerinden biri bu bölgede çoğalan endüstri ve irili ufaklı iş yerleriydi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan bir çok sosyal evler; özellikle 1922 ve 1934 yılları arasında 28 sitede toplam 4.517 adet ev yapılması bu bölgenin cazibesini iyice arttırmıştır. Ama 1930 yıllarının başında meydana gelmiş olan ekonomik kriz en çok burayı etkilemiştir, o zamanlar işsizlik oranının yüzde 50'ye varması da bunu doğrulamaktadır.

  Faşistlere karşı yapılan 1934 deki büyük ayaklanma ve çatışmalar ilçenin durumunun iyice kötülemesine sebep olmuştur. Bu çatışmalar zaman zaman o kadar şiddetli olmuştur ki Ottakring'in merkezi hemen hemen tümüyle yıkılmıştır. Savaştan sonra tekrar yapılanmaya başlayan ilçe nihayet zor da olsa bugünkü halini almıştır.

  Eski işlevini yitirmiş binalar teknik lise ve öğrenciler için yurt yapılarak değerlendirilmiştir. Ottakring günümüzde modern bir görüntüsü ve 1998 yılında işletmeye açılmış olan metro sayesinde şehir merkezine 13 dakika gibi kısa bir sürede hızlı ve kolay ulaşımın sağlanabildiği, yerleşim açısından bugün de cazibesini muhafaza eden bir ilçedir.

  Görülecek yerler

  * Ottakringer Biraevi -
  * Wilhelminenberg Sarayı -
  * Julius Meinl -
  * Neuottakringer Kilisesi -
  * Kornhaeusel Villası -
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş