Otoritaryen Kişilik Üstüne Kitap Özeti - Theodor W Adorno

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Otoritaryen Kişilik Üstüne Kitap Özeti - Theodor W Adorno konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Otoritaryen Kişilik Üstüne Özet - Theodor W Adorno Kitapları - Otoritaryen Kişilik Üstüne Kitap Tanıtım - Niteliksel İdeoloji İncelemeleri Kitap Fiyatı
  Kitap Özet

  “Potansiyel faşist birey mevcutsa, o kesin olarak nasıl biridir? Antidemokratik düşünceyi oluşturan şey nedir? Böyle birinin içindeki düzenleyici güçler nelerdir? Bu birey mevcutsa, gelişme tarzı ve bu gelişmeyi belirleyen etkenler nelerdir?”

  Bu kitap, Frankfurt Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü üyelerinin Nazi Almanyası'nı terk ederek ABD'ye yerleştikleri dönemde yayımladıkları Önyargı Üstüne Çalışmalar başlıklı beş ciltlik eserin üçüncü cildini oluşturan Otoritaryen Kişilik adlı bölüme T. W. Adorno'nun yaptığı katkılardan oluşmuştur.

  Adorno'nun, Antisemitizmin nedenlerine odaklanarak başladığı Niteliksel İdeoloji İncelemeleri altbaşlıklı bu çalışma, giderek azınlık karşıtı önyargının daha geniş ideoloji ve karakter modelleriyle ilişkisinin incelenmesine dönüşmüş, başlangıcın aksine Antisemitizm ele alınan konulardan sadece biri haline gelmiştir.

  İdeoloji ve kişilikler arasındaki ilişkiler sorunu, “klişeler” konusunun da etraflıca ve çokyönlü incelenmesiyle çok az kitapta, bu kadar çarpıcı, bu kadar düşündürücü şekilde ele alınmıştır.

  Kitap Ön Yüzü

  [​IMG]

  Kitap Künyesi

  Otoritaryen Kişilik Üstüne / Niteliksel İdeoloji İncelemeleri - Theodor W Adorno
  · Say Yayınları
  · Basım Tarihi : 01 - 2011
  · ISBN : 9754689891
  · Sayfa Sayısı : 336
  · Etiket Fiyatı : 17.50 TL
   

Bu Sayfayı Paylaş