Otomobille “Konuşan” Akıllı Lastik

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Otomobille “Konuşan” Akıllı Lastik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pirelli Cyber Tyre Otomobille “Konuşan” Akıllı Lastik.

  Otomotiv sektöründe insan ve teknoloji arasındaki ortaklığın gün geçtikçe arttığı günümüzde, sürücü, araç ve yol arasındaki tek unsur olan lastikler, güvenlik açısından daha da önem kazanıyor.

  Üstün Pirelli teknolojisinin son buluşu olan Akıllı Lastik Cyber Tyre, lastiğe takılan çip sayesinde lastiğin durumu ve yol şartları hakkında kullanıcıya bilgi vererek, otomobilin elektronik kontrolünü daha etkin kılıyor ve bu sayede sürüş esnasında maksimum güvenliği garanti ediyor. Cyber Tyre’ın en önemli özelliği, elektronik sensör sayesinde araca monteli bir bilgisayara güvenli bir sürüş için gerekli olan tüm bilgiyi aktarması ve bu sayede sürücünün sürüş stilini düzeltmesine olanak sağlaması. Lastiğin dönmesi ile kendi enerjisini elde eden bu sensör, pil gerektirmeyen özelliği ile de çevreye olan zararı minimum düzeyde tutuyor ve Pirelli’nin çevre bilinci konusundaki hassasiyetini gözler önüne seriyor.
  Cyber Tyre’ın üretimi Pirelli’nin İtalya’da bulunan yeni teknoloji ve endüstri merkezinde gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda, Berkeley, Milan Polytechnic ve Turin Polytechnic gibi prestijli üniversiteler ve dünyanın elektronik alanında önde gelen firmaları ile işbirlikleri gerçekleştiren Pirelli, teknoloji alanındaki liderliğini sürdüyor.
  Cyber Tyre Lean: Lastik teknolojisinin geleceği
  Cyber Tyre’ın geliştirilmesindeki teknolojik süreçlerin ilk adımı ise bir “Lastik Basıncı Denetleme Sistemi olan Cyber Tyre Lean. Lastiğin içine yerleştirilen ve bir bozuk para büyüklüğünde olan Cyber Tyre Lean (CTL), lastik basıncı ve ısısı, lastikteki ortalama yük miktarı ve lastiğin tur sayısı gibi bilgileri araç içindeki kontrol ünitesine ileten bir sistem. Pirelli patentli teknolojiye sahip olan CTL, gerekli enerjiyi lastiğin hareketinden oluşan mekanik titreşimlerden elde ediyor. Cyber Tyre Lean, 2010 yılının ilk aylarında satışa sunulacak .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otomobille “Konuşan” Akıllı Forum Tarih
2013 Model Yeni Otomobiller Motorlu Araçlar Dünyası 14 Ekim 2012
2012 Model Otomobiller Motorlu Araçlar Dünyası 10 Haziran 2011
2011 Yılının En Ucuz Otomobilleri Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011
En Tasarruflu Dizel Otomobiller Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011
En Tasarruflu Benzinli Otomobiller Hangileridir? Motorlu Araçlar Dünyası 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş