Otomobilde ÖTV fırsatçılığına üçlü kıskaç

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Otomobilde ÖTV fırsatçılığına üçlü kıskaç konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Hüseyin Özay'ın haberi

  HÜKÜMETİN küresel krizin yaralarını sarmak için uygulamaya koyduğu ÖTV indirimleri ile gelen ‘yoğun talep’ sonrasında fiyatlarını arttıran otomobil şirketlerine üç ayrı inceleme başlatıldı. Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurulu ‘ÖTV indirimini fırsata çeviren’ otomotivcilerin hesaplarını mercek altına aldı. Her üç kurumun incelemesinin ardından, haksız yere fiyatlarını yükselten şirketlere, ağır para cezaları verilebilecek.

  MALİYE KARŞILAŞTIRACAK

  HÜKÜMETİN 4’üncü tedbir paketinde yer alan otomobildeki ÖTV indirimi ile Maliye, yaklaşık 1.5 milyar TL’lik vergiden vazgeçti. Bu nedenle Bakanlık, fiyatlardaki artışı yakından takip ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı denetim elamanları, otomobil firmalarının kurları gerekçe göstererek, fiyatlarını arttırdığı otomobilleri incelemeye başladı. Denetim elamanları, firmaların stoklarındaki otomobilleri ve satılan araçları karşılaştırarak ‘zam yapılan araçların gerçekten yüksek fiyattan alınıp alınmadığını’ sorguluyor. Elde edilen bilgiler çerçevesinde, haksız olarak fiyatlarına zam yapan firmalar hakkında vergi incelemesi yapılacak.

  SORUŞTURMA AÇILABİLECEK

  SANAYİ ve Ticaret Bakanlığı da zamları tüketici yasası çerçevesinde değerlendirmeye aldı. Yapılan denetimler sonucunda, fiyatlarını haksız yere artıran firmalara, para cezasının yanı sıra başka yaptırımlarda uygulanması gündeme gelecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın şikayeti üzerine harekete geçen Rekabet Kurulu da, otomobil şirketleriyle ilgili ön inceleme başlattı. Yapılacak ön incelemenin ardından, fiyatların haksız olarak arttırılmasına yönelik görüş olursa, firmalar hakkında soruşturma açılacak. Soruşturmaların ardından, kurul zamcı otomotivcilere yüksek tutarlarda para cezası verebilecek.

  Çağlayan: İhlal var mı inceliyoruz

  SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indirimleriyle otomotivin çok ciddi bir ivme kazandığına dikkat çekerek, hiçbir şirketin ÖTV indirimlerini ‘zam fırsatına’ çevirmesine izin vermeyeceklerini söyledi. ÖTV indirimleriyle devletin alacağından vazgeçtiğini hatırlatan Bakan Zafer Çağlayan ‘Şirketlerin, ÖTV indirimini ekonominin ve tüketimin canlanması, istihdamın korunması noktasında fiyatlarına yansıtma mecburiyeti vardır. Gerek Rekabet Kurulu gerekse Tüketici Genel Müdürlüğü, zamlarla ilgili çalışma başlattı’ dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, kendisinin yaptığı araştırmalarda daha çok fiyat artışının ithal otomobillerde yapıldığı yönünde olduğuna işaret ederek, ancak ÖTV indirimini hangi firmaların ihlal ettiğinin incelemeler sonucunda tespit edileceğine işaret etti.


  Star
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otomobilde ÖTV fırsatçılığına Forum Tarih
Otomobilde Karbon Birikimi ve Temizleme Motorlu Araçlar Dünyası 26 Mayıs 2011
Sıfır Otomobilde Sene Sonu Kampanyaları Motorlu Araçlar Dünyası 25 Kasım 2010
2010 Nisan 2. el otomobilde son fiyatları Motorlu Araçlar Dünyası 26 Nisan 2010
Takla Atan Otomobilden Burunları Bile Kanamadan Çıktılar Yurt İçi Haberler 8 Ocak 2010
Türkiye, otomobilde hidrojen dönemine de geçiyor Bilim & Teknoloji 18 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş