Otomatik Portakal

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 18 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Otomatik Portakal konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Otomatik Portakal

  [​IMG]

  Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum..."
  Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokakları terörize eden, yaşamları şiddet ve seks üzerine kurulu gençlere ve bu hikayenin anti-kahramanı Alex... Yayımlandığı günden bu yana "kült roman" özelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen Otomatik Portakal'ın 15 yaşındaki kahrmanı. "İyi ya da kötü nedir?", "İnsan özgür iradesiyle kaderini kurcalarken, şiddet dolu sahnelere Beethoven'ın, Mozart'ın müziği eşlik ediyor; Alev ve "çete kardeşleri" Pete, Georgie ve Aptalof, kendi yaratıkları yepyeni bir dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1971'de filme de çekilen Otomatik Portakal tüm zamanların en sarsıcı romanlarından.
  "Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. 'Uqueer as as clockwork orange'. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamınagelir.
  Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya'da 'canlı' anlamına gelen 'orang' sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu ddeyişin, tam da beni anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikayeye çok iyi oturduğunu düşündüm."
  - Anthony Burgess-  Yazar: Anthony Burgess
  Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otomatik Portakal Forum Tarih
Msn Plus Otomatik Mesaj Yollama Özelliği Msn Plus-Discovery 1 Şubat 2012
Türksat 3a Otomatik Arama Frekansı 2012 Uydu Alıcıları 17 Ocak 2012
Uydu Frekansları Otomatik Arama 2012 Uydu Alıcıları 17 Ocak 2012
Arçelik K-424 T Otomatik Buharlı Ütü Özellikleri Resimleri Ev Teknolojileri 12 Aralık 2011
Arçelik K-4245 Dijbuhar Otomatik Buharlı Ütü Özellikleri Resimleri Ev Teknolojileri 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş