Otojenik Eğitim Nedir-Otojenik Eğitim Hakkında Bilgi

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Otojenik Eğitim Nedir-Otojenik Eğitim Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Otojenik Eğitim Nedir-Otojenik Egitim Hakkında  [​IMG]
  Otojenik Eğitim, otonom sinir sistemi üstünden vücudu kontrollü bir şekilde gevşetme, kişinin ruhunu, psikolojisini rahatlatma yöntemidir. Bir nevi kişinin kendi kendini uyur hale getirmesidir.


  Ancak bu konum bir uyuma hali olmayıp, aksine gevşemiş olan vücutta bilincin açık olmasıdır.

  Otojenik Eğitim, doktorlar, psikoterapistler ve pedagoglar tarafından, psikolojik ve psikosomatik problemlerde önleyici mükemmel bir yöntem olarak görülüyor ve uygulanıyor.

  Otojenik Eğitim, diğer işlevlerinin yanı sıra; konsantrasyon azlığı ve bozukluğu, uykusuzluk, dinlenememe ve iç huzursuzluğu giderebilmekle birlikte zihinsel, bedensel ve sanatlar yeteneklerin geliştirilmesinde etkili, alışkanlıklardan kurtulmada yardımcı olmaktadır.

  Yaşamımızı engelleyici negatif düşüncelerin pozitif olarak değiştirilmesinde, olaylara ve yaşananlara sınır koymanın ötesinde kendi özgüvenimizi artırarak sorunlarla baş edilebileceğini göstermektedir. Sınav ve doğum öncesi hazırlıklarda ve her türlü strese karşı oldukça elverişli bir yöntemdir.
  Örneğin bir sınav öncesi “ben onu kolaylıkla başaracağım” yada devamlı uykusuzluk hali çektiğinizde “ben derin ve rahat uyuyorum” gibi.

  Kendiniz relaks bir konumda iken şuuraltı ile rahatca kontakt kurabileceğinizden, buna benzer pozitif düşünceler (telkinler), şuuraltına daha kolay yerleşecek ve şuuraltı o telkini işletip size yardımcı olacaktır.

  Oldukça kısa bir zaman içinde ve olanaklar ölçüsünde, telkinleriniz etkisini gösterip, amacına ulaşacaktır.

  Otojenik Eğitim, tüm dini inaçlardan veya belli bir dünya görüşünden uzak, dünya genelinde en çok araştırılan, incelenen ve üzerinde en cok etüd yapılan bir rahatlama metodudur.

  Otojenik Eğitim, doktor veya ilaç tedavisi yerine geçmez; ama bundan bağımsız olarak tüm tedavi ve terapilerin yanında destekleyici olarak uygulanabilir. Bilinçli ve kararlı uygulandığı takdirde de ömür boyu psikolojik hijyen sağlar. Hastalık düzeyindeki rahatsızlarda doktor kontrolü mecburidir!
  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otojenik Eğitim Nedir Forum Tarih
Fotojenik Görünmenin İncelikleri Sırrı Güzellik & Bakım 14 Şubat 2010
Fotojenik olmanın 5 yolu Güzellik & Bakım 4 Eylül 2008
Eğitimle ilgili meslekler hangileridir kısaca Meslekler Rehberi 18 Şubat 2017
Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Kadir Has'ın eğitime katkıları nelerdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş