Oto Kedi Balığı

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Oto Kedi Balığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Otocinclus affinis - akvaryum - akvaryum balık çeşitleri


  [​IMG]

  Oto kedi balığı, Altın Otocinclus, Cüce vantuzlu (vatoz) gibi adlarla da tanınan Güney Amerika’da, Brezilya’nın Amazon nehri bölgesinde bulunan Loricariidae ailesine ait bir balık türüdür.

  Uzun yapılı, karın altı düz bir balıktır. Gözler fazlasıyla yan taraflardadır ve balığa alttan bakıldığında dahi belirgindir. Diğer vantuzlu balıklardaki gibi ağız yere dönüktür ve hareketlerini büyük ölçüde ağzını kullanarak yapar. Bıyıkları ve adipos (ikinci küçük sırt yüzgeci) yüzgeçleri bulunmaz. Yüzgeçleri şeffaftır. Renk açısından pek dikkat çekici bir balık değildir. Genel olarak gri bir vücut üzerine yanlamasına sıralanmış kahverengimsi şeritler yer alır. Karın bölgesi beyaz renktedir. Arkaya doğru gittikçe balığın rengi koyulaşır. Bazı nadir türlerinde renk gri yerine daha sarımsı olabilir. Bu nedenle balığa Alton Oto adı da verilmektedir. Vantuzlu balıklar türünün en küçük üyesi olan bu balık en fazla 4.5cm boya kadar ulaşabilmektedir ve bitkili akvaryumlarda yaygın olarak alg kontrolü maksadıyla kullanılırlar.

  Oto balıklarını yeni akvaryumlara adapte edebilmek güç olabilir. Ancak uygun su şartlarının sağlanması ve bitkisel kökenli besinlere ulaşabilmesi durumunda fazlaca bir sorun yaşatmaz. Oturmuş bir akvaryum ve kum yada çakıl zemin ister. Canlı bitkilerle yoğun bir şekilde dekore edilmiş bir akvaryum gereklidir. Her türlü yemi kabul eden bir balık olsa da ana besin kaynağı alglerdir. Alglerin mevcut olmaması durumunda yada besin yetersizliği durumlarında ince ve yumuşak yapraklı bazı bitkilere zarar verebilirler. Akıntılı sulardan hoşlandığından ötürü iyi bir su sirkülasyonu ve filtrasyon gereklidir. Gruplar halinde yaşayan bir balıktır. Saldırgan yapılı balıklar dışında hemen her tür balıkla birlikte karma akvaryumlarda bakılabilecek bir türdür. 5,2-7,5 arası pH, 4-20 arası GH ve 20-28 derece arası sıcaklıklar bu balık için uygun su parametreleridir.

  Cinsiyet ayrımı güç olan bu balıklarda sadece dişiler biraz daha şişmandırlar. Akvaryum ortamında üretilmesi güç balıklar arasındadırlar. Ancak bu nadiren de olsa gerçekleşmektedir. Diğer vatoz türleri gibi yumurtalarını bitki yaprakları yada akvaryum camına bırakırlar. Yumurtalarla ilgilenmezler. Suyu serin tutak yumurtlama ihtimalini artırabilir. Yumurtalar 48 saat içinde açılır ve yeni yavrular 2-3 gün içinde serbest yüzer hale gelirler. Oldukça küçük ve hassas olan yavrular bu esnada yeni çıkmış artemia ve haşlanmış ıspanak ile beslenebilirler..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedi Balığı Forum Tarih
Kamçı Kuyruklu Kedibalığı (Farlowella acus) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Hayalet Kedi Balığı (Kryptopterus minor) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Altın Kedi Balığı (Sturisoma aureum) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Leopar Kedibalığı (Synodontis petricola) Akvaryum - Balık Dünyası 12 Haziran 2009
Kedilerin faydaları yararları kısaca Kedi ve Köpekler 14 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş