Otmanlı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Otmanlı Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Ayancık Otmanlı Köyü - Otmanlı Köyü Hakkında - Otmanlı Köyü Tanıtımı - Otmanlı Köyü Resimleri


  Yenikonak, resmi kayıtlardaki diğer adıyla Otmanlı-Bucak Merkezi Köyü, Sinop ilinin Ayancık ilçesine bağlı bir köydür. 117 Haneden ve Yenikonak (Bucak Merkezi) ve Otmanlı mahallesi olmak üzere 2 mahalleden oluşmaktadır.[1]

  Tarihi

  Ayancığa bağlı bulunan Yenikonak ve çevresi 11. yüzyılın sonlarında ilk kez Danışmentoğullarının egemenliğine girmiştir. Bölge 1204'te Anadolu Selçuklularının, 1259'da Pervaneoğullarının, 1292'de Candaroğullarının eline geçmiştir. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon seferine giderken Sinop ve çevresini Osmanlı Devletine bağlamıştır.[2] Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi yoktur. Fatih Sultan Mehmet'in bu bölgeyi fethetmesinden sonra, Osmanlı askerlerinin ve tebaasının yerleştirildiği yerleşkeye, orada önceden yerleşik bulunan halk tarafından Otmanlı isminin verildiği sanılmaktadır.

  Yenikonak, Tanzimat Devrine kadar Kastamonu’ya bağlı dört kadılıktan birinin yönetim alanı içinde kalmıştır. Tanzimat ile başlayan, daha sonra devam eden yenileşme hareketleri sırasında Ayancık ve çevresinde (Sancak-Kaza) İlçe yönetimi kurulması düşünülmüş, Otmanlı da Nahiye yapılmıştır. 10/6/1949 tarihli 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu[3] kapsamında resmen Bucak statüsünde bulunan Yenikonak'ta şu an bir Bucak Müdürü bulunmamaktadır. Başka bir ifadeyle, Yenikonak, resmen Bucak statüsünde olsa da, Bucaklar tasfiye aşamasında olduğundan fiilen Köy hükmündedir.

  Kültür

  Yenikonağın gelenek, görenek ve yemekleri Ayancık ve çevresindekilere çok benzemektedir.

  Kurutulmuş kırık mısır ve barbunyadan yapılan keşkek, hamur aşı, lokma, un helvası, tirit, pırasa yemeği, nohut yemeği, ıspanak yemeği, kulak (mantı), ev makarnası vs. bilinen yemekleridir.

  Sosyal yaşam

  Kızlarını başlık parası, süt parası almadan evlendirirler. Düğünlerinde davul, zurna çalmak ve köçek oynatmak bir gelenektir. Erkeklerin bir kısmı boş vakitlerini Yenikonak merkezde bulunan 4 kahvehanede geçirirler. Sinema ve tiyatrosu yoktur, yerel gazetesi yoktur. İlköğretim Okulunun bahçesindeki standartlara uymayan toprak sahadan başka bir spor tesisi yoktur.

  Eğitim düzeyi

  Köy halkı okumayı ve okuyanı çok sever. Köyün halkı oldukça aydın ve hoş görülüdür. Köyden öğretmen, savcı, ilahiyatçı, yüksek mimar mühendis, yüksek makine mühendisi ve tercüman gibi kalifiye insanlar yetişmiştir.

  Coğrafya

  Sinop iline 63 km, Ayancık ilçesine 8 km uzaklıktadır. Ayancık ilçesinin güneyinde bulunan Yenikonak Küre dağlarından süzülüp gelen iki derenin Ayancık çayıyla buluştuğu yerde, ormanların arasında bir bayırda kurulmuştur. Yenikonağın (Merkezin) denizden yüksekliği 150 m civarında, Otmanlı mahallesinin rakımı ise 250 m civarındadır.

  Etrafı, Gölköy, Babaçay, Akçakese ve Hacıoğlu ile çevrilidir.

  Yenikonak, anayol kavşağında olmasından ve etrafında Akgöl, İnaltı Mağarası gibi turistik mekânların bulunmasından dolayı turizm bakımından çok şanslıdır. Ancak bu şans ekonomik bir getiriye dönüştürülmemiştir.
  İklim

  Yenikonak'ta, tipik Karadeniz iklimi egemendir. Kışları serin ve yağışlı, yazları kurak ve nemlidir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 ---
  2000 447
  1997 357
  1990 352

  Sırasıyla Gürsökü, Aşağıköy, Pazarcık, Doğanlı ve Babaçay köylerinden sonra nüfus itibarıyla Ayancığın en büyük 6. yerleşkesidir.

  Ekonomi

  Köyde çok az miktarda tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Köy çokca iş gücü göçü verdiğinden köy halkı genelde yaşlı ve emeklilerden oluşmaktadır.

  Yenikonak'ta 3 tane bakkal, 2 tane market bulunmaktadır. En yakın banka ve benzin istasyonu Ayancık'tadır.

  Altyapı bilgileri

  Yenikonak Köyünde 300 öğrenci kapasiteli pansiyonu olan bir İlköğretim Okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye kolayca ulaşımı sağlayan yol, asfalt olup İstanbul'a Türkeli veya Çangal Ormanları üzerinden ve Sinop iline hem Ayancık hem de Erfelek üzerinden ulaşım imkânı sağlamaktadır.

  Köyde Karadenize has iki katlı ağaç evlerin yanında 5 kata kadar betonarme binalar da bulunmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otmanlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Otmanlı Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş