Otlukkapı Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Otlukkapı Köyü Pasinler - Otlukkapı Köyü Hakkında Bilgiler - Otlukkapı Köyü Resimleri

Erzurum
Bilgiler
Nüfus 658 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25300
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Pasinler

Otlukkapı, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.


ERMENİ KATLİAMI

1914'de Zeytun'da 100, 1915 Van olaylarında 3000 ve 1914-1915 Muş olaylarında 20.000 Türk, Ermeni mezalimi sonucu hayatlarını kaybetmiştir. Ermeni isyan ve katliamları sırasında katledilen Türklerin sayısı belgelere göre 517.955'dir. Olay tarihi ve yeri belli olup da sayı tespiti yapılamayanlarla birlikte bu rakam 2 milyona ulaşmaktadır.

Ermeniler, Türk halkına en büyük zararı, Birinci Dünya Savaşı sırasında giriştikleri katliamlarla vermiştir. Bu dönemde Ermeniler, Ruslar hesabına casusluk yapmış, seferberlik gereği yapılan askere alma çağrısına uymaksızın askerden kaçmış, askere gelip silah altına alınanlar ise silahları ile birlikte Rus ordusu saflarına geçerek, "vatana ihanet" suçunu topluca işlemişlerdir.Ermenistan sınırlarını açarken bunları unutmayalım.

ERZURUM-HASANKALE-TIMAR KÖYÜ TOPLU MEZAR KAZISI


Tımar Köyü Erzurum’un Pasinler (Hasankale) ilçesine bağlıdır. Tımar Köyündeki toplu mezar kazı çalışması 7 Temmuz 1993 tarihinde Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Valiliği ile ortaklaşa olarak gerçekleştirilmiştir.


Tımar kazısı,1991 yılında Köy muhtarının, 1918 yılında Ermenilerin Erzurum yenilgisi dolayısı ile hiç acımadan katlettikleri Türklere ait toplu mezara ait bilgileri yetkililere haber vererek yakında yapılacak baraj ile birlikte tarihi gerçeklerin de su altında kalmaması gerektiğini arz etmesi sonucunda 1993 yılındaki kazı çalışmasına kadar devam edecek olan bir takım ön çalışmaların tamamlanması sonucunda yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında Kaymakamlık ve Valilik, Tımar Köyü katliamı konusunun araştırılması için Atatürk Üniversitesine başvurarak bilimsel tabanlı bir araştırma faaliyetine başlanmıştır. 1991-1993 yılları arasında Pasinler ilçesinin batısında Deve Boynu’na kadar olan kadar olan yerlerde gerekli bilimsel tespitler yapıldıktan sonra Tımar Köyü katliamının 1918 veya sonraki tarihlerde Aha, Kolbulan, Tizgi, Serçeme’den toplanan Türklere yapıldığı canlı şahit anlatımları ile tespit edilmiştir.


Gerekli bilimsel altyapı çalışmalarının da tamamlanmasından sonra Kazı çalışması 7 Temmuz 1993 tarihinde Atatürk Üniversitesinin uzman bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiştir. 1918 yıllarında çocuk olarak katliama tanıklık eden Ethem Aydın’ın kazı çalışması yapılan evde ağlayarak “Bu katliamlar sırasında altı yaşındaydım. Babam muhtar olduğu için Ermeniler, bütün köy halkını senin evinde topla PARA DAĞITACAZ DEDİLER. Daha sonra zorla bu eve topladıkları halkı kurşuna dizmek suretiyle katlettikten sonra evi de ateşe verdiler. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 350 kişiyi burada vahşice katlettiler.” Şeklinde olayı anlatmıştır.


Derhal toplu katliamın yapıldığı ve toplu mezarın bulunduğu ev olarak tespit edilen yerde kazı çalışmalarına başlandı. İş makinelerinin yardımı ile evin tabanına ulaşıldıktan sonra ilk iskelet kalıntılarına ulaşılmaya başlandı. Kazı yaklaşık 7 saat sürmüştür. İskeletlere göre 350 kişiye ait olduğu anlaşılan toplu mezarda yalnızca Tımar Köyü ahalisinin değil aynı zamanda katliamı gerçekleştiren Ermeni çetesinin yanlarında getirdikleri ve çevre köylerde meskûn bir kısım ahalinin de burada katledildiği anlaşılmıştır.


Kazı alanında bulunan yanmış Kuran-ı Kerim sayfaları, muskalar, Osmanlıca kitap sayfaları, üzerinde “Allah” yazılı kolye, 3-4 adet altın lira gibi bulgular bu mezarın Müslüman Türklere ait olduğu gerçeğini desteklemektedir.Tarihi

Bugünkü OTLUKAPI köyünün bulunduğu yerde, daha önce tarihin çeşitli dönemlerinde Karin, Karna, Garin, Kornoi, Kalai ve Karnak şeklinde isimlendirilen bir şehir bulunduğu bilinmektedir.OTLUKAPI ve çevresi oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Karaz, Kırmızıtaş, Güzelova, Pulur, Sos, ve daha çok yerde eski yerleşme alanları bulunmuştur. Atatürk Üniversitesi tarafından Hasan Kale'de yapılan ve halen devam etmekte olan kazılara göre, tarih öncesi devirlere ait kalıntılar ortaya çikarılmış ve çıkarılmaktadır.Urartu çağına ait kalıntılara da rastlanılmaktadır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Erzurum iline 46 km, Pasinler ilçesine 9 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 800
2000 750
1997 850
Ekonomi


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -MEHMET EKİNCİ
2006 - YAŞAR BAKIŞKAN
2004 - ARİF UZUN
1999 - ARİF UZUN
1994 - LÜTFÜ KÖSE
1989 - LÜTFÜ KÖSE
1984 - AGAH ÇAKMAKLI
1980 - HAMZA DAL


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca <ımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardkulaş

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.