Otlukbeli Savaşı, Otlukbeli Savaşı Kimler Arasinda Yapildi?, Otlukbeli Savaşı Neden ve Sonuclari

'Tarihi Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 4 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Otlukbeli Savaşı, Otlukbeli Savaşı Kimler Arasinda Yapildi?, Otlukbeli Savaşı Neden ve Sonuclari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamanoğlu İbrahim'in 1464'te ölmesi üzerine oğulları birbirlerine düşmüşlerdi. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın yardımıyla İshak Bey Karamanoğlu beyliğine sahip oldu. Bunun üzerine diğer oğlu Pir Ahmed Bey Fatih Sultan Mehmed'den yardım istedi ve gelen yardım sayesinde Beyliği ele geçirdi. Fakat Pir Ahmed Bey bir süre sonra gidip Venediklilerle anlaşınca, bu duruma sinirlenen Fatih Sultan Mehmed, Karaman Seferi'ne çıkmaya karar verdi. Konya ve Karaman alınarak Osmanlı'ya bağlandı. Karaman halkı İstanbul'a ve çeşitli yerlere göç ettirildiler. Pir Ahmed Bey kaçarak Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'a sığındı. Bu olay Osmanlılarla Akkoyunluların arasının açılmasına neden oldu. Osmanlılar Avrupa ve Anadolu'daki topraklarını genişletirken, Akkoyunlular Devleti'de Doğu Anadolu, Kafkasya, İran ve Irak üzerinde hakimiyet kurmuşlardı. Sınırlarını genişleten iki Türk Devleti arasında büyük bir savaş kaçınılmaz olmuştu. Otlukbeli mevkiinde 11 Ağustos 1473'de yapılan savaşta, devrin en kuvvetli savaş tekniğine ve araçlarına sahip olan Osmanlı ordusu, Uzun Hasan'ın kuvvetli süvarilerden kurulmuş olan ordusunu birkaç saatte dağıttı. Bu savaştan sonra Akkoyunlular bir daha kendilerini toparlayamadılar. Fatih Sultan Mehmed, Akkoyunlu tehlikesini bu şekilde engellemiş oldu. Anadolu'da ve Rumeli'de birçok sefer düzenleyip pek çok zafer kazanmıştı.Osmanlı, Doğu Anadolu'ya egemen olmuştur.

  Sonuçları

  Bu savaş neticesinde, Fırat Nehrinin batısı kesin olarak Osmanlı hakimiyetine geçti. Batılılar, Osmanlı Devleti'ni mağlup edip, İstanbul’a tekrar hakim olamayacaklarını kesin olarak anladılar. Anadolu birliğinin Osmanlılar tarafından sağlanacağı kesinleşip, Orta-Doğu yolu açıldı. Akkoyunlu ülkesinde taht mücadelesi başlayıp, hanedan parçalandı. Karamanlı ülkesi, Osmanlı hakimiyetine geçti. Otlukbeli Zaferi öncesi ve sonrası, tecavüzlerini arttıran Haçlı korsanlarının Akdeniz ve Ege sahillerindeki saldırıları da neticesiz kaldı. Venedikliler de anlaşma istemek zorunda kaldı.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Fatih Sultan Mehmet bu savaştan bir hafta önce bir rüya görmüştür.Rüyasında Uzun Hasan ile güreş tutmaktalardır.Uzun Hasan ilk Fatih'e güçlü bir hamle yapar,ama Fatih sonunda Uzun Hasan'ı yener.Uzun Hasan yere düşünce öksürür ve ciğerinden bir parça düşer. Savaşta Fatih'in ilk birliklerini Uzun Hasan püskürtür.Ama sonra Uzun Hasan yenilir ve oğlu ölür.Yani ciğerinden bir parça düşer.Yani rüya hemen hemen gerçekleşmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otlukbeli Savaşı Otlukbeli Forum Tarih
Fatih Sultan Mehmet Dönemi ve Otlukbeli Savaşı (1473) Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2012
Otlukbeli Savaşının Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir Tarihi Bilgiler 4 Eylül 2011
Otlukbeli Savaşının Nedenleri Nedir Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011
Otlukbeli Savaşı Nedenleri Madde Madde Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011
Otlukbeli Savaşı Nedenleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş