Otelcilikte yerliler yabancılardan daha başarılı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Otelcilikte yerliler yabancılardan daha başarılı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (ANKA)- Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin yaptığı, “Türkiye'de Grup ve Zincir Oteller-2008” araştırmasına göre, Türkiye'de özellikle kıyı bölgelerindeki otel işletmeciliğinde yerliler yabancılardan daha başarılı.

  Araştırmada, Türkiye'ye tatil amacıyla gelenlerin büyük oranda kıyı bölgelerini tercih etmesi nedeniyle konaklama alanında yerli zincir ve grupların ağırlıklı olmasının sektöre önemli bir avantaj sağladığı belirtiliyor. Araştırma, 2001'de 84 olan grup ve zincir sayısının 2008'de 152'ye yükseldiği, Türkiye'de işletmede olan otellerdeki toplam yatak kapasitesinin yüzde 52.7 yerli, yüzde 7.6 yabancı grup ve zincirler eliyle işletildiği verilerini ortaya koydu.

  -GRUP VE ZİNCİRLERİN 133'Ü YERLİ, 19'U YABANCI

  Araştırmaya göre Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan işletme belgeli tesislerdeki toplam yatak kapasitesinin yüzde 61'i grup ve zincir oluşturmuş işletmelerde, geri kalan yüzde 39'u herhangi bir grup ya da zincir içinde yer almayan tesislerde bulunuyor. 2001-2008 döneminde, bir grup ya da zincir eliyle işletilen otellerdeki toplam yatak kapasitesinin 164 binden 338 bine yükseldiği belirtiliyor. Araştırmaya göre, bünyesinde 3'ten çok tesis bulunan Türkiye'deki 152 grup ve zincirden 133'ü yerli, 19'u da yabancılardan oluşuyor.

  Türkiye'deki yabancılara ait olan grup ve zincirlerin sayısı artarken, yabancı grup ve zincirlerin 2001'de yüzde 14.8 olan toplam yatak kapasitesi içindeki payının yüzde 9.6'ya gerilediği görülüyor.

  -DEDEMAN OTEL TESİS SAYISINDA BİRİNCİ

  “Türkiye'de Grup ve Zincir Oteller-2008” araştırması sonuçlarında, 2007'de olduğu gibi 2008'de de tesis sayısı açısından Türkiye'de faaliyet gösteren ve yurtdışında da işletmeleri olan Dedeman Hotels 23 tesisle ilk sırada yer alırken, onu 17 tesis ile Joy Hotels izliyor.

  Yerli grup/zincir sıralamasında Dedeman'ı, Princess Hotels, Joy Hotels ve Vera Hotels izliyor. Türkiye'deki yabancı otel zincirleri sıralamasında ise, Hilton 8 tesis ile 2007'deki gibi ilk sırada yer alırken, zincirlerin toplam yatak kapasitesi sıralamasında, TUI'nin markası olan, Magiclife ile Justiniano'dan aldığı 5 tesisle Intourist'in ilk sıralara yerleştiği belirtiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Otelcilikte yerliler yabancılardan Forum Tarih
Aborjinler Avusturalya Yerlileri Tarihi Bilgiler 28 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş