Osmanpınarı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Osmanpınarı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  osmanpınarı köyü bilgileri - osmanpınarı köyü resimleri - osmanpınarı köyü tanıtım  Osmanpınarı, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı 1900 yıllarda azerbaycandan göç ederek gelen osman isimli bir kişi tarafından bu isim verilmiştir.Daha sonra bu köye çeşme yaptırarak şuanki ismi almıştır.Halen köyde azeri dili kullanılmaktadır.Şu an köy sakinlerinin çoğu şehirlerde oturması ve okuması nedeniyle dil öz azericeden biraz sadeleşmiştir ve türkçe ile beraber kullanılmaya başlanılmıştır.Yeni nesil daha çok türkçe konuşmakta dırlar.
  Kültür

  köye eski türk kültürü hakimdir.En ünlü yemeği madımak,ekmeği ise çapartma denilen yufkadan daha küçük bir ekmek çeşididir.Bazı eğlence,toplantı ve misafirliklerde bat denilen bir yemek türü yenilmektedir.
  Coğrafya

  Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 212
  1997 217
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolu asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köy zamanla 70 hane iken tarım arazilerinin verimsizliği nedeniyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç başlamıştır.Şu anda köy 20 haneye kadar düşmüştür.Yaz mevsimlerin de tatilcilerin gelmesiyle nüfus yoğunluğu artsa da kışın yine köyde kalanlar kendi kaderleriyle başbaşa kalmaktadırlar.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş