Osmanlılar Fütuhat İmparatorluk Avrupa İle İlişkiler - Halil İnalcık

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Osmanlılar Fütuhat İmparatorluk Avrupa İle İlişkiler - Halil İnalcık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlılar Fütuhat İmparatorluk Avrupa İle İlişkiler - Halil İnalcık - Kitap Özeti - Kitap Tanıtımı

  Kitap Hakkında


  Halil İnalcık, Osmanlı sosyal-ekonomik yapısını, onu belirleyen belli başlı kurum ve kanunları, tahrir sistemini, Osmanlı'nın kuruluşuna dair merak edilen soruları, Osmanlı fetih yöntemlerini, tarihten günümüze Avrupa ile ilişkilerle alakalı bugüne kadar bilinmeyen birçok şeyi OSMANLILAR kitabında anlatıyor.

  “Bu kitabı okuyanlar umuyoruz ki, Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaya çıkışı ve gelişimi, fetih yöntemleri, devlet sistemi ve nihayet ezeli rakibi Hıristiyan Avrupa ile ilişkileri üzerine altmış yıla varan araştırmalarımın genel çizgisini bulacaktır. “
  Prof. Dr. Halil İnalcık

  “Halil İnalcık, bu sahanın en seçkin uygulayıcılarından biri… Dünya bilimine katkıları su götürmez. Çabalarının hedefi haline gelmiş konu üzerinde bize sadece teşekkür etmek düşer.”
  Immanuel Wallerstein

  “O yıllarda Yunanistan “cahiliye” dönemindeydi, İnalcık'ın “Fatih Devri Üzerine Tetkikler ve Vesikalar” kitabı çıkmıştı. Seminerde tanıştığım, bilgisiyle beni büyüleyen bu genç adam Türklere hayranlık duymamı sağladı.”
  Prof. Dr. Elizabeth Zachariadou

  “Çok etkileyici, biraz ciddi ve çok fazla gülmeyen bir insan olarak hafızama kaydettim. Aramızda çok fazla yaş farkı vardı, bir süre dostluk anlamında sorunsuz bir ilişki sürdürdük ve bu dostlukta, ilginçtir, yaş farkını hiç hissetmedik. Onunla ilgili yaygın deyiş “Osmanlı Tarihinin Babası”ydı… Bu zaten çok açıktı.”
  Prof. Dr. Gilles Veinstein


  Halil İnalcık, Ankara Üniversitesi DTCF ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde 1942-1972 yılları arasında tarih hocalığı yaptıktan sonra 1972-1986 dönemlerinde Chicago Üniversitesi'nde profesör olarak görev almıştır. 1993'de Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü'nü kurmuş olup burada Osmanlı tarihi üzerine dersler vermektedir. 28 kitap ve 400'e yakın makalenin yazarı olan İnalcık'ın, İngilizce yayınlanmış olan The Ottoman Empire - The Classical Age (Osmanlı İmparatorluğu-Klasik Dönem) ve An Economic and Social History of Ottoman Empire (Osmanlı İmparatorluğu'nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi) adlı eserleri Yunanca, Arapça ve Lehçe'ye çevrilmiş bulunmaktadır.

  Osmanlı tarihi alanında önde gelen pek çok akademisyene hocalık yapan Halil İnalcık'ı Türkiye, ABD, İngiltere, Sırbistan ve Arnavutluk Akademileri üye seçmiş olup ayrıca şimdiye kadar 18 üniversite fahri doktorluk tevcih etmiştir. Türk bilimini Dünya ölçüsünde temsil eden İstanbul doğumlu tarihçimiz bugün 94. Yaşını idrak etmektedir

  Kitabı Önyüzü


  [​IMG]

  Kitabın Künyesi


  Timaş Yayınları
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 978-605-114-188-6
  · Sayfa Sayısı : 320
  · Etiket Fiyatı : 16.00 TL
  · Bizdeki Fiyatı : 10.40 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlılar Fütuhat İmparatorluk Forum Tarih
Coğrafi keşiflerin Osmanlılara etkileri Tarihi Bilgiler 15 Aralık 2015
Çimpe Kalesinin Osmanlılar Tarafından Alınmasının Önemi Nedir Kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2014
Osmanlıların yaptığı mimari eserler nelerdir kısaca Tarihi Eserler Antikalar 11 Şubat 2014
Halifelik Osmanlılara Ne Zaman Geçti Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2014
Osmanlılarda Arazi Sistemi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 24 Nisan 2013

Bu Sayfayı Paylaş