osmanlıda minyatür

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda maliksrdgn tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  osmanlıda minyatür konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  osmanlıda minyatür sanatı ile ilgili resimler lazım bana
  osmanlıda minyatür ile igili görseller paylaşır mısınız
  osmanlıda minyatür sanatı ile ilgili resimlere ihtiyacım var yayınlayabilr misiniz?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  [​IMG]
  Bab-I Hümayun, Şehinşehname'den, Nakkaş Osman, 16.yy

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 3. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  tamam her şey güzel de bana varsa bu çalışmaların adı da lazım
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kanuni Sultan Süleyman'ın Kırım Hanı'nı kabulü (Hünername)

  [​IMG]


  Kanuni Sultan Süleyman'ın İran Elçisini kabulü (Matrakçı Nasuh, Süleymanname)

  [​IMG]

  Mimarlar Loncası (Nakkaş Osman, Sürname-i Humayun)

  [​IMG]

  Mohaç Savaşına katılan süvari birlikleri (Hünername)

  [​IMG]  Kanuni Sultan Süleyman ve Mohaç Savaşı (Hünername)

  [​IMG]
   

 5. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ulema (Alimler) ve öğrenciler (Levni, Surname-i Vehbi)
  [​IMG]


  Yavuz Sultan Selim'in Donanma Komutanı Barbaros Hayrettin Paşa'yı kabulü (Süleymanname)
  [​IMG]

  Dünya Haritası
  Piri Reis
  [​IMG]

  Dünya Haritası
  Piri Reis
  [​IMG]

  Ordunun saraydan savaş için ayrılışı (Nusretname)
  [​IMG]

  Kanuni Sultan Süleyman'ın Şeyh Abdüllatif'i Kabulü (Hünername)
  [​IMG]

  Harem Bahçesinde Meclis
  I.Ahmed Albümü
  [​IMG]
   

 6. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Osmanlı'da Minyatür

  Batı dillerinde bir nesnenin küçük boyutlardaki örneğini belirten "Minyatür" sözcüğü, zamanla kitap resmi için kullanılan bir terim halini almıştır. Eski Türk kaynakları kitap resmi için "Nakış", "Tasvir"; minyatür ressamı için de "Nakkaş", "Musavvar" gibi sözcüklere yer verirler.
  8. ve 9. yüzyıla ait olan ve günümüze gelmiş Türk resim sanatının örnekleri arasında, duvar resmi ve figürlü işlemelerin yanında minyatürler de bulunmaktadır. Türklerin eski yurtları Orta Asya'da, Türkistan'da yaşadıkları döneme ait olduğu düşünülen minyatür örnekleri hala Topkapı Sarayı arşivlerinde bulunmaktadır.
  Fatih Sultan Mehmed döneminden, 19. yüzyıla uzanan döneme ait ise çok sayıda minyatür eser günümüze ulaşmıştır. Fatih Sultan Mehmed döneminde yapılmış birçok minyatürlü eser, Türkmen minyatürlerinin etkisini göstermektedir. Bu eserler dönemin giyim, müzik aletleri ve eğlence hayatı gibi bazı özelliklerini de yansıtırlar.
  Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı minyatür sanatında pek çok yeniliğin denendiği bir dönemdir. Bu yenilikler arasında, tarihi olayları saptama anlayışının "şehnâmecilik" adıyla resmi bir görev halini alması da vardır. Bu anlayış içinde tarihi olaylar yazma olarak kayda geçirilirken, bir yandan da resimleniyordu. İmparatorluğun doğu ve batısındaki savaşlar, fetihler ve seferler, tahta geçişler, yabancı elçilerin kabulü, bayram kutlamaları gibi önemli olayların yanı sıra, bazen sultanın yalnızca tek bir seferi de ele alınabiliyordu
  Sonraki dönemlerde tarihi olayları gerçekçi bir tavırla saptama anlayışı, artık Türk minyatür sanatının değişmez bir özelliği olarak gelenek haline gelecektir.
  Topkapı Sarayı'nı gösteren minyatürler, önemli özellikleri ve genel görüntüsüyle sarayın bu dönemdeki durumunu yansıtan birer belge değerindedir. Şematik bir biçimde ele alınmış olan saray sahnelerini gösteren minyatürlerde birçok olay tasvir edilmiştir. Katipler, öteki görevliler ve toplantı halindeki vezirler resmedilmiştir. Kubbealtı revağının altında, köşede maaş olarak dağıtılacak altın ve gümüşler tartılmakta, keselere konup, mangalda eritilen balmumu ile mühürlenmektedir. Öte yandan minyatüre bakanların olayların bütününü anlayabilmesi için binalar açık bir kesit halinde gösterilmiştir. Sultan'ın Topkapı Sarayı ikinci avlusunda tahta çıkma töreni de yalın düzenleme şemasına bir örnektir. Bu kompozisyonda yeni sultana bağlılıklarını sunacaklar yarımay biçiminde çizilmişlerdir. Bu kompozisyonda olayın bütün ayrıntıları tam olarak ele alınmış, eser böylelikle resimli bir belge niteliği kazanmıştır.
  Kanuni döneminde başlayan tarihi konuların işlenmesi ve şehnâmecilik'e bağlanıp devletin resmi tarihini belgeleme niteliği alması, klasik döneminde Türk minyatürüne ana karakterini kazandıracak, İslam ülkelerinde gelişen minyatür sanatı içinde ötekilerden ayrılan bir okul oluşturacaktır.
  17. yüzyılda minyatür sanatı bir yandan geleneksel üslubu sürdürürken öte yandan albüm resmi birdenbire büyük bir önem kazanmıştır. hiçbir metne bağlı olmayan tek tek figürlerin ya da günlük hayatla ilgili konuların işlendiği örneklerden oluşur. Çeşitli tipte insanlar giyim özelliklerini belirtmeye özen gösterecek biçimde işlenmiştir
  Batı'ya açılışın yoğunlaştığı Lale Devri'nde minyatür sanatında Batı resmi tarzında ilginç gelişmelere tanık olunur. 19. yüzyıl boyunca minyatür sanatı güncelliğini yitirmiş ve yavaş yavaş yerini Batı resim tekniğiyle yapılmış yağlıboya tablolara bırakmıştır.
   

 7. maliksrdgn

  maliksrdgn Üye

  paylaşım için sağol.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş