Osmanlı'da en yüksek maaş kimin di?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Osmanlı'da en yüksek maaş kimin di? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı'da en yüksek maaş kimindi?

  600 sene dünyaya hakim olancihan imparatoru Osmanlılarda en fazla maaşı padişah alıyor sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. İşte bu sorunun cevabı:



  Benjamin Franklin Ödüllü yazar Aslı Sancar, Osmanlı Devleti'nde en yüksek maaşı padişahların değil Valide Sultanlar'ın aldığını söyledi. Sancar, "Valide Sultan"a, padişahın maaşının 3 katı veriliyordu" dedi."Osmanlı'da Kadının Yeri" üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Aslı Sancar, batının Osmanlı Kadını hakkındaki peşin hükümlerini "Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçekler" isimli kitabıyla silmeyi başardı. Sancar'ın İngilizce olarak kaleme aldığı eser, Avrupa'nın en prestijli ödülü olan Benjamin Franklin'e layık görüldü. 2008 yılı Tarih/Politika ve kapak tasarımı kategorilerinde ödülleri kucaklayan kitap, batının Osmanlı kadını hakkında doğru bildiği yanlışları, tarihi belgelerle düzeltiyor.

  KAYITLAR İNCELENDİ

  Sancar şöyle konuştu; "Avrupalılar, Osmanlı kadını hakkında bilgi edinebileceği kaynak konusunda sıkıntı yaşıyor. Batı, yıllarca Osmanlı Devleti'nin kadına 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptığını düşündü. Kadının hapsedildiğine inandırıldılar. Kitabı okuyunca da Osmanlı'nın gözlerindeki imajının değiştiğini belirttiler. Bu beni çok mutlu etti."

  Osmanlı Devleti'nde kadına olağanüstü hakların verildiğini anlatan Sancar, mahkeme kayıtlarını incelediğini belirtti. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü; "İngiltere'de yüz yıl öncesine kadar kadının dava açma ve mal sahibi olma hakkı yoktu. Ancak eşi üzerinde mahkemeye gidebilirdi. Kendi malı varsa bile evlendiği zaman bütün hakkı eşine geçiyordu. Osmanlı'da ise kadın dava açabilir, evlilik kontratı imzalayabilir, eşinin mirasından yararlanabilirdi. Kadın, eşine verdiği parayı bile geri isteyebilirdi."

  ADALETLİ DAĞILIM


  Sancar, Osmanlı'da kadının hapsedildiğinin doğru olmadığının da altını çizdi. Dönemde kadınların çeşitli işlerde çalıştığını belirten ünlü yazar, her birinin de hakkının verildiğini kaydetti. Sancar, sarayda çalışan işçiden padişaha kadar herkesin maaş aldığını söyleyerek, "Ben en yüksek maaşı sultanın aldığını düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda Valide Sultan'ın maaşının oğlunun maaşından yüksek olduğunu gördüm. Hatta Valide Sultan'a, padişahın maaşının 3 katının verildiği öğrendim" dedi.

  GEÇMiŞE GÖNÜL VERDi


  Asllıı Sancarr 1944''tte Amerika'da doğdu. Ohio State Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü'nü bitirip, aynı bölümde master yaptı. 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eşiyle üniversite okurken tanıştı. 1969'da Müslüman oldu. 1976'da Türkiye'ye yerleşti. 1980'de Osmanlı'da Kadın ve Aile Dergisi'nde yazılar yazdı. Türkiye'de Osmanlı Kadını'nın hayatını, hakkında karşılaştığı yorumların doğru olmadığını düşünerek araştırmaya başladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı'da yüksek maaş Forum Tarih
Osmanlı'daki mehter ile Avrupa'daki bando arasındaki farklar kısaca Tarihi Bilgiler 6 Şubat 2017
Osmanlı'da nişancının görevi kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Rönesans hareketinin Osmanlı'da yaşanmamasının sebepleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 Ocak 2016
Osmanlı'da Eğitim ve Öğretim Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2012
Osmanlı'da Tokatçılar Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş