Osmanlıda Devlet Anlayışı Kısaca Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 6 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Osmanlıda Devlet Anlayışı Kısaca Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlıda Devlet Anlayışı kısaca,
  Osmanlı devlet anlayışı özet,


  Osmanlılarda Devlet Anlayışı

  Tarihin eski dönemine uzanan Türk milletinin pek çok özelliği eski geleneklerden esin almaktadır. Türklerin İslam’a geçmesinin ardından Türk gelenekleri ile İslam sentezi olmuştur ve Osmanlı yönetimi de bu senteze dayanır. Adını kurucu Osman Bey’den alan Osmanlı Devleti’nde padişahlar aynı soya dayanmaktadır; yani babadan oğula bir geçiş söz konusudur. Devletin siyasi işleri ile ilgili tüm yetkiler padişahta bulunurken dini konulardaki kararlar ve yetkiler Şeyhülislama aittir. Padişaha ise sadrazam yardımcı olmaktadır. Tüm toprakların sahibi ve devlet yönetiminde tek söz söyleme yetkisi olan padişahın çeşitli unvanları vardır. Bu unvanlar bey, gazi, sultan, han, halifeyi ruyi zemin, hükümdar, padişah, hüdavendigar gibi unvanlardır. Padişahın ağzından çıkanlar kanun olarak sayılır ve yazılarak gerekli yerlere iletilirdi. Ferman denilen bu yazılı belgelere herkes uymak zorundaydı. Devletin ebediyen devamının sağlanacağına olan inançtan dolayı devlet için de Devletii Ebeb Müddet, Devleti Aliyye gibi nitelendirmeler yapılmıştır.

  Devlet yönetiminde padişahın yerine geçmek için tüm padişah oğulları yani şehzadeler hak iddia edebilirdi ancak I. Ahmet zamanında Ekber-Erşet olarak isimlendirilen yeni bir uygulamayla ailenin en yaşlı mensubu padişah olmaya başlamıştır. Bu uygulamayla devlet içinde taht kavgalarının son bulması amaçlanmıştır.

  Tüm şehzadeler tahtta hak sahibi olduğu için hepsinin de devlet yönetimini öğrenmesi gerekmekteydi. Bu nedenle 16.yüzyılın sonlarına kadar şehzadeler sancaklara gönderilirdi. Şehzadelerin başında bilgin olan lalalar bulunur ve şehzadelere yardımcı olurlardı.
   

 2. maddeler halinde olsaydı daha anlayışlı olurdu bence
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlıda Devlet Anlayışı Forum Tarih
Osmanlıda Devlet Anlayışı - Osmanlıda Devlet Anlayışı hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 21 Şubat 2011
Osmanlıda vakıfların devlete katkıları nedir kısaca Tarihi Bilgiler 4 Mayıs 2014
Osmanlıda vakıfların devlete katkıları hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler 2 Mayıs 2014
Osmanlıda günlük mahalle hayatı nasıldı madde madde kısaca Tarihi Bilgiler 6 Şubat 2017
Osmanlıda davalara bakan kişilere ne denirdi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş