Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı 1.0

'S-T' forumunda Siraç tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı 1.0 konusu
  Osmanlıca-Türkçe Ebced Lûgatı 1.0

  [​IMG]

  Lisans:
  Demo/Kısıtlı
  Boyut:
  3.3 Mb
  İşletim Sistemi:
  Windows(Tümü)
  Dili:
  Tr
  Üretici Firma:

  Tanıtım:
  Üreticinin Açıklaması :Osmanlıca-Türkçe Ebced Lugatı, Ebced ile ilgilenenlere yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Her kelimenin anlamı, altı Ebced değeri, ve kelimeyi oluşturan harfler verilmiştir. Kelimeden, anlamda geçen ifadeden, Ebced değerlerinden aramak, kayıt süzmek mümkündür. Bulunan kayıtların yazıcıya dökümü de yapılabilmektedir. Lugat, farklı şekillerde sıralanabilir. Birden fazla alanda arama yapılabilir.

  Ebced ilgili verilere baktığımızda, daha çok edebiyatçıların bu konu ile ilgilendiklerini görüyoruz. Kanaatimize göre bunun en büyük sebebi, dilin kainatla ve kainatta olanlarla ilgisini, ilişkisini dil ile uğraşanların daha iyi anladığıdır. "Her şeyden önce kelam vardı." hikmeti dili en başa alır ve değerini gösterir.

  Nasıl olur da dil gibi gittikçe latifleşen-incelen bir mana, matematik gibi katı gerçeklik isteyen bir ilmin uygulama konusu olur? Bu soruya verilecek cevap, matematiğin de bir dil olduğudur. Matematik bilinen nesnelerin kendi içinde kıvamlaşmış bir kurgusudur.Bu kurgu ile bilinmeyenlere doğru yelken açılır. Dil de bütün kainatın olduğu, olabileceği kurguların hamurudur. Öyleyse kendi dalında her ilim, dilin özelleşmiş bir şubesini ifade eder.

  Şuurun keskin ve katı neşteri matematik ile hayatın latif-ince manasının kavşak noktası rüyalardır. Çok bilinmeyen bir gerçek de şudur ki, rüya tabirlerinde başvurulan usullerden birisi de Ebceddir. Şuurun incelmesiyle de yaşanan hayat ile görülen rüya arasındaki irtibat daha açık görülür.


  İNDİR

   
 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlıca Türkçe Ebced Forum Tarih
Trunçgil Osmanlıca Türkçe Lügat 2.0 İndir Download Yükle S-T 10 Haziran 2010
Osmanlıca kelimeler ve Türkçe Anlamları Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2008
Osmanlıca Türkçe Lügat Osmanlıca Türkçe Kelimeler Sözluk Osmanlıca Arapça Kelimeler Tarihi Bilgiler 2 Eylül 2008
Tanzimat Fermanı Osmanlıca Metni Tarihi Bilgiler 25 Kasım 2011
Osmanlıca Futbol Terimleri Fıkra & Komik Yazılar 20 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş