Osmanlı Ne Zaman Kuruldu - Osmanlı Ne Zaman Kuruluşu

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Osmanlı Ne Zaman Kuruldu - Osmanlı Ne Zaman Kuruluşu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Ne Zaman Kuruldu?
  Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Tarihi

  Geleneksel Osmanlı tarih yazıcılığı 1299 yılında Selçuklu hakimiyetinin sona erdiğini ve Osman Gazi’nin bu tarihte bağımsız olduğunu kabul eder. İlk büyük Osmanlı tarihini yazmış olan Prusyalı tarihçi Hammer de, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılış tarihi olarak aynı tarihi esas alır ve böylece Osmanlı Devleti’nin bağımsız kaldığını ileri sürerek, 1299′u İmparatorluğun kuruluş tarihi olarak belirtir. Ancak Anadolu Selçuklu tarihi üzerine yapılan araştırmalar, bu devletin 1318′e kadar devam ettiğini ortaya çıkarmıştır.
  Aşıkpaşazâde Tarihi’ne göre 1299′da Yarhisar, Bilecik, İnegöl ve Yenişehir fethedilmiştir. Rivayete göre o zaman Osman Gazi kendi adına hutbe okutmuş ve bağımsızlık iddiasında bulunmuştur.

  Osman Gazi’nin beyliğin başına geçtiği yıl olan 1281 yılının kuruluş tarihi olarak kabul edilebileceği iddiaları vardır. Bu dönem hakkında önemli çalışmalar kaleme almış tarihçi Halil İnalcık, Osmanlı tarihinin ilk devirlerindeki dönüm noktasını 27 Temmuz 1301′de Bizans’la Osman Gazi komutasındaki Türkmenler arasında meydana gelen Bapheus (Koyunhisar) savaşı olarak kabul eder. Bu savaştan önce Osman Bey, Bursa ve Kocaeli bölgesindeki Türkmen beyleri arasında primus inter pares (benzerleri arasında birinci) konumundadır. Ancak Koyunhisar savaşında bir İmparatorluk ordusuna karşı kazandığı zafer, Osman Gazi’yi bölgede karizmatik bir bey durumuna getirmiştir. Bu yüzden Halil İnalcık, 27 Temmuz 1301 tarihini Osmanlı hanedanının, dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun kesin kuruluş tarihi olarak kabuletmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı Zaman Kuruldu Forum Tarih
Osmanlı Devleti'nin kısa zamanda büyümesinin sebepleri nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2016
Halifelik Osmanlılara Ne Zaman Geçti Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2014
Osmanlı Devleti Ne Zaman Kurulmuştur Tarihi Bilgiler 1 Ocak 2014
Osmanlı Zamanında Anadolunun Coğrafi Konumu Tarihi Bilgiler 15 Aralık 2012
Osmanlı Devletinin Zamanında Yetişen Bilim Adamları Kimlerdir Tarihi Bilgiler 10 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş