Osmanlı Kuruluş Dönemi Türk Denizciliği:

'Tarihi Bilgiler' forumunda UquR tarafından 9 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Osmanlı Kuruluş Dönemi Türk Denizciliği: konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Kuruluş Dönemi Türk Denizciliği:

  Yeni kurulmakta olan Osmanlı Beyliği de ufkunu denizlere çevirmişti. Söğüt'ün bağrında sessiz sedasız çimlenen bu filiz kısa zamanda alp-erenler, gazi-dervişler ve garip-yiğitler yoluyla etrafına dal budak salarak kökleşti. Bir uç geleneği olarak "sürekli gazâ" Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun ve yükselişinin en önemli dinamiği oldu. Karamürsel’in 1323 yılındaki fethi ile Marmara Denizi’ne ulaşan Osmanlı Beyliği, 1324 yılında Batı komşusu Karesi Beyliği’nden yardım maksadıyla Mürsel Bey komutasında gönderilen 24 gemiden oluşan kuvvet sayesinde denizlerle tanışmış ve güçlü bir Deniz Kuvveti'ne gidecek uzun yoldaki ilk kararlı adımlarını atmıştır.

  Osmanlı Beyliği, Doğu Marmara’da kesin bir hakimiyet sağlayınca, deniz gücünün kurumsallaşması için gerekli çalışmaları başlatmıştır. Karamürsel’de 1327 yılında ilk Osmanlı Tersanesi kurulmuş, burada ilk Osmanlı savaş gemisi inşa edilmiştir.

  Donanma hiyerarşik bir sistemle teşkilatlandırılarak, Donanma Komutanı’na "Derya Beyi" ünvanı verilmiştir. Kara Mürsel Bey, Osmanlı Devleti’ndeki ilk "Derya Beyi" olarak Türk Deniz Tarihi’nin öncüleri arasında yerini almıştır.

  Karamürsel’in fethinden sonra 1334 yılında Gemlik, 1337 yılında ise İzmit alınmış; böylelikle 1353 yılında Osmanlılar'ın Rumeli’ye geçişinde büyük kolaylık sağlanmıştır. Karamürsel’den sonra Türk Denizciliği’nin merkezi önce İzmit, daha sonra Gelibolu ve sonunda da İstanbul olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı Kuruluş Dönemi Forum Tarih
Osmanlı Devletinin Kuruluş Dönemi Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2014
Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 28 Mart 2012
Osmanlı’nın Kuruluş Dönemi Padişahları(1299-1453) Tarihi Bilgiler 14 Mart 2012
Kuruluş Ve Yükselme Döneminde Osmanlılarda Eğitim hakkında Tarihi Bilgiler 22 Şubat 2011
Osmanlı Kuruluş Ve Yükselme Döneminde Devlet Teşkilatı Tarihi Bilgiler 22 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş