Osmanlı Devletinin Yaptığı Deniz Savaşları Nelerdir

'Tarihi Bilgiler' forumunda Eylül tarafından 11 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Osmanlı Devletinin Yaptığı Deniz Savaşları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı hangi deniz savaşlarını yapmıştır
  Osmanlıda deniz savaşları
  Osmanlının yaptığı deniz savaşları


  İnebahtı Deniz Savaşı (1571)


  Kıbns'ın, Osmanlı Devleti'nin eline geçmesi üzerine, ispanya, Malta, Venedik ve diğer italyan devletleri birleşerek Osmanlının Doğu Akdeniz'deki üstünlüğünü kırmak için, Papanın önderliğinde bir Haçlı donanması hazırladılar. Haçlı donanması, inebahtı'da Os¬manlı donanmasını hazırlıksız yakaladı. Osmanlı donanması büyük bir yenilgi aldı ve birçok gemisini kaybetti. Yalnizca Kılıç (Uluç) Ali Paşa, komuta ettiği filoyu kurtararak istanbul'a getirdi. Osmanlı Devleti'nin inebahtı'da toprak kaybı olmadı Ancak, Osmanlı Devleti'nin yenilebileceği anlaşıldı. Tecrübeli denizcilerin şehit düşmesi daha sonraki dönemde Osmanlı denizciliğinin gerilemesine neden oldu.
  Veziriazam Sokullu Mehmet Paşa'mn çabalan sonucu, kısa bir sürede yeni bir donanma hazirlanarak, ertesi bahar denizlere indirildi. Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa'nın Italya ve Sicilya kıyılarında bir takim yerleri vurması üzerine Venedik, Osmanlı Devleti ile anlaşma, yaptı ve yeniden Osmanlı Devleti'ne vergi vermeye başladı. Böylece Osmanlı Devleti Akdeniz de üstünlüğü tekrar sağlamış oldu.


  Preveze Deniz Zaferi (1538)


  Osmanlı Devleti Akdeniz'deki üstünlüğünü pekiştirmek düşüncesindeydi. Bu amaçla Osmanlı aleyhine Akdeniz'de Avusturya, Venedik, Malta, İspanya ve Portekiz tarafından oluşturulan, Haçlı donanmasını yok etmek istiyordu. Kaptan-ı Derya Hayrettin Paşa amaçla donanma ile Akdeniz'e açıldı ve Tunus'u aldı. Tunus'un alınması üzerine, Tunus Hükümdarı Alman İmparatoru Şarlken'den yardım istedi. Şarlken'in hazırlattığı Andrea Dorya komutasındaki donanma Tunus'u geri alarak, Orta Akdeniz için egemenlik mücadelesini başlatmış oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı Devletinin Yaptığı Forum Tarih
Osmanlı Devletinin 18. Yüzyılda Yaptığı Yenilikler Nelerdir Tarihi Bilgiler 14 Aralık 2013
Osmanlı Devletinin Yaptığı Islahatlar Nelerdir Tarihi Bilgiler 19 Ocak 2012
Osmanlı Devletinin Yaptığı Sosyal Tesisler Nelerdir Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2012
Osmanlı Devletinin Yaptığı Savaşlar Nelerdir Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2012
Osmanlı Devletinin Yaptığı Medreseler Nelerdir Tarihi Bilgiler 16 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş