Osmanlı devletindeki vakıflar hakında kısa bilgi verir misiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda sevgi1 tarafından 21 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı devletindeki vakıflar hakında kısa bilgi verir misiniz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  burda birşey bulamadım ama yinede emeginize saglık
  Osmanlılarda Vakıf Sistemi

  Osmanlı Devleti’nde toplumun bazı ihtiyaçlarının karşılanması zenginlerin kurdukları vakıflara bıra­kılmıştı. Kişilerin sahip oldukları mallarının tama­mını veya bir kısmını halkın yararına sunmasına vakıf denir.
  Tarihin seyri içinde vakıflar sosyal, ekonomik, eği­tim, sağlık, sanat, mimari, ulaşım ve bayındırlık alanında önemli rol oynamıştır. Osmanlı Devle­ti’nde başta padişahlar olmak üzere hanedan üye­leri, yüksek dereceli devlet görevlileri çeşitli vesile­lerle vakıflar kurmuşlardır. Böylece devlet birçok hizmeti para harcamadan yerine getirebilmiştir.

  Vakıflar yoluyla:
  Fethedilen topraklarda Türklere yerleşme imkânı sağlanmıştır.
  Anadolu ve Rumeli’deki şehir, kasaba ve köyle­rin büyümesi ve bayındır hale getirilmesinde büyük rol oynamıştır. Kurulan imaret, medrese, cami, mescit vb. yapılarla belde ve semtlerin oluşması sağlanmıştır.
  Devletin egemen olduğu bölgelerde ulaşım, ha­berleşme ve taşımacılık alanlarında canlı bir hayatın oluşması için yol yapımında vakıflar çalışmalar yapmıştır. Ayrıca yollar kervansa­raylar ve hanlarla desteklenmiştir.
  Vakıflar, bütün eğitim ve sağlık kurumlarının fi­nansmanı için en önemli kaynak olmuştur.
  Taşınmaz malların vakfedilmesiyle bir yandan tesis edilen kurumların gelirleri karşılanmış bir yandan da bu nakit fonları dönemlerinin kredi kaynağı olarak kullanılmıştır. Vakıflar, devletin askeri yükünü de hafifletmiştir.
  Vakıflar ticaret hayatının gelişmesi, Kolaylaş­ması, ortak giderlerin karşılanmasında ve sos­yal yardımlaşmada etkili olmuştur.
  Yönetim ve adalet teşkilatındaki bozulmalara para­lel olarak vakıflar da etkinliklerini kaybetmeye baş­lamıştır. II. Mahmut tarafından 1836′da Evkaf Ne­zareti kurularak bütün vakıflar bu bakanlığa bağ­lanmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Nisan 2016

 2. aga bana osmanlı devletindeki vakıfların adlarıda gerek ve bunların gorevleri ve amaçları
  hakkında en az bir A4 kagıdının tamamını kaplıcak vakıflar gerek 3 veya 4 vakıf lazım boyle yazarsanız cok sevinirim tarih:03.01.2015 lutfen 04.01.2015 e kadar yazın
   

 3. osmanlı döneminde vakıfların sosyal yardımlarını daha geniş anlatabirimisiniz
   

 4. Vakfın adını ,kuran kişiyi ve faaliyet alanlarını yazar mısınız ?
   

 5. Ben bunu yazana kadar sabah olur çok uzun
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş