Osmanlı Döneminde Edirne'nin Kentsel Gelişimi

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Osmanlı Döneminde Edirne'nin Kentsel Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Döneminde Edirne'nin Kentsel Gelişimi

  Edirne fethedildiği dönemde hemen tümüyle 2-3 kilise ve 5-10 mahalleyle sınırlı Kale İçi semtinden oluşuyordu. Bu semtin dışında bir de Tunca'nın karşı yakasında bulunan ve bir köprü ile Kale İçi'ne bağlanan Aina (bugünkü Yıldırım Mahallesi) varoşu bulunuyordu.

  Edirne Osmanlı İdaresi altında bir yüzyıl gibi, bir kent yaşamında kısa sayılabilecek bir zaman içinde çok genişlemiş ve Kale dışında geniş yerleşimler olarak nitelenebilecek yeni bir kente dönmüştür. Kentleşme, önce Kale çevresinde başlamasına rağmen, zaman zaman gelgitli dönemler geçirmiş ve Edirne 17. yüzyıl sonlarında en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

  Osmanlı İmparatorluğu'nda kentlerin oluşmasında, Eski Bizans Kale ve Kasabalarının tipik birer Türk - Müslüman kenti olarak gelişmesinde ve genellikle İmparatorluğun toplumsal ve ekonomik olarak ilerleyişinde rol oynayanlar, birinci derecede Padişah, ayrıca Devlet yönetiminde belli başlı mevkii ve görevi olanlardı.

  Bunun yanında ikinci ve üçüncü derecedeki kişilerin de kentlerin gelişmesine türlü yollarla hizmet ettikleri görülmektedir.

  Edirne'deki Eski İmaret, Orta İmaret, Yeni İmaret, Beylerbeyi İmareti,Darüssiyade İmareti, Muradiye İmareti vb. imaret sistemlerinin yanında, daha basit biçimde mescidi, zaviyesi, odaları, bazen hanı ve hamam gibi tesislerin tümünü kapsayan mahalleler de, birer kurucu özelliği taşıyan kişilerin adına bağlanmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı Döneminde Edirne'nin Forum Tarih
Osmanlı döneminde gerçekleştirilen insan hak ve özgürlükleri nelerdir? Tarihi Bilgiler 17 Mart 2016
Osmanlı döneminde eğitimin geldiği nokta nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Atatürk Çocukluk Döneminde Osmanlının Ekonomik ve Siyasi Durumu Nasıldı Atatürk Hakkında Herşey 7 Ekim 2013
Osmanlı Dönemindeki Geometrik Şekillerin İsimleri Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Ekim 2012
Duraklama Döneminde Osmanlı Ordusu Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş