Osmanlı Şairleri hakkında bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Osmanlı Şairleri hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Şairleri

  Muallim Nâci, şiirleri, nesirleri, sözlük çalışmaları ve edebî münakaşaları ile devrinde dikkatleri üstünde toplamış bir şahsiyettir.

  Elinizdeki eser, Muallim Nâci'nin bazı divan şairlerinin biyografileri ile şiirlerinden örneklerin yer aldığı yazılarından meydana geliyor. Yazar, Mecmua-i Muallim'de yayınladığı bu yazıların bir kısmını kitap hâlinde yayınlamışsa da, tamamını bir araya getiremeden vefat etmiştir. Yeni harflerle ilk kez yayınlanan eserde söz konusu yazıların tamamı toplandığı gibi, yazarın Esâmi adlı biyografik eserinde bulunan Türk şairlerine ait bilgilere de yer verilmiştir.

  Osmanlı Şairleri, edebiyat tarihi ve antoloji karakteri ağır basan bir eserdir. Burada Nâci'nın eski tezkirecilik geleneğinden farklı olarak, her bilgiyi güvenilir kaynaklara ve belgelere dayandırma çabası içinde olduğu dikkati çeker. Devrine yakın şairler hakkınkda belge niteliğinde bilgiler vermesi eserin değerini daha da arttırmaktadır.

  Nâci, şiirleri seçerken söz ve anlam bakımından kusursuz ve kendi devrinde söylenilmiş gibi olanları tercih etmiş, bundaki gayesini şöyle belirtmiştir: 'Asıl maksat, şimdiki edebiyat tarzını desteklemektir.' Eser bu basımdan herkesin zevkle okuyabileceği zengin bir antoloji özelliği de taşımaktadır.

  Osmanlı Şairleri, edebiyat tarihi, biyografi ve antoloji özelliklerinin yanında Nâci'nin dil, edebiyat, tenkit, eğitim gibi değişik meselelere bakış açısını göstermesi bakımından da önemlidir.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanlı Şairleri hakkında Forum Tarih
Osmanlı Kadın Şairleri Kimlerdir ? Tarihi Bilgiler 20 Ocak 2012
Osmanlı Döneminin Kadın Şairleri Şairlerimiz Ve Şiirleri 12 Ocak 2011
7. sınıf sosyal sayfa 64 Osmanlıda Yenilik cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Dün 20:23
8. sınıf inkılap çalışma kitabı birinci dünya savaşında Osmanlı devletinin savaştığı cepheler Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:56
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54

Bu Sayfayı Paylaş