Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zara Osmaniye Köyü - Osmaniye Köyü Hakkında - Osmaniye Köyü Tanıtımı - Osmaniye Köyü Resimleri
  İlçe: ZARA

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: SADETTİN AKKAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0346 838 10 24

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 133

  İle Uzaklığı: 80 km

  İlçeye Uzaklığı: 10 km

  Rakım: 1560 m


  Tarihi

  Köyün tarihi çok eski devirlere kadar uzanır. Bizans dönemi ve daha önceki dönemlere ait izler vardır. İnsan yapımı maaralar ve köyün ortasında bir kalenin varlığı bu savı destekler. Eski ipek yolunun üzerinde olması ve yazıda (mera) tümülüslerin varlığı ve zamanında köyün bir hayli zengin olduğunu gösterir. Günümüzde kale kalıntısından pek bir şey kalmasada kalenin taşları sonraki yıllarda ev yapmak için kullanılmıştır. Kimi evlerin duvarlarında görülen bu taşlar yerel halkın pur dediği taşlardan yontularak yapılmıştır. Taşların ebatları değişsede 1,5*40 cm ebatlarında yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda ermenilerin yerleşim yeri olmuş tehcirden sonra kürtler tarafından mesken edilmiştir. Osmanlının son dönemlerinde Rus harbinin bitimine müteakip O sıralar Dağıstanın Tsunta (zundal) reyonundan gelen Avar göçmenleri Tekke köyü mevkiinde yerleşmiş beraber . Bu dönemde Osmaniye köyünün ismi diyabın köymüş. Şeyh Merzuban Veli iktası olan Osmaniye köyüne bu avar göçmenleri yerleştirilmiştir. Bundan sonra köye Çerkez Köy ya da gunde çerkezan (kürt gruplarca) denilmiştir. Köydeki Dağıstan halkının varlığı ise 135 yıllık bir dönemi kapsar uzun süre çerkez köy denilmişsede sonradan Osmaniye Köyü olarak değiştirilmiştir ancak Zara ve civar köylerde ve hatta ötelerde Çerkezler olarak bilinir. Haklı bir şöhrete ve asalete sahip olan Osmaniye Zara'da sevilir ve bilinir.

  Kültür

  Köyümüz yani Osmaniye köyü, bir kültür ebrusu (mozayiği) desek yeridir. Köy ahalisinin çoğu Avarlardan (maarulaw) oluşsada köyde Türk ve kürt ailelerde mevcuttur. Köyde daha önceki yıllarda sağ sol davaları yüzünden gruplaşma ve düşmanlık olmuşsa da şimdi güçlü bir barış ve kardeşlik havası oluşturmuşlardır. Din olarak müslüman olan Halk ehli sünnet vel cemaat itikadındadırlar. Yaşlılar Şafii yeni nesil ise Hanefi mezhebine göre ibadet eder. Dil yönünden ise köyde resmi dil Türkçe'nin yanında Avarca konuşulmaktadır. Ancak Avarlar kendi dil ve kültürlerini kaybetmeye başlamışlardır. Folklör olarak ise yerel oyunların yanı sıra, Dağıstan'dan getirilen Kafkas oyunları oynanmaktadır. Her ne kadar tutucu/geleneki kesimler bu oyunlara karşı yasakçı bir tutum gösterseler de, yeni yetişen gençler Dağlı danslarına büyük bir heyecan ve istekle öğrenme ve oynamak istemektedir. Köyde kürtler ve avarlar kardeşce yaşarlar.Kültürlerine en azından sahip çıkarlar yaşayamasalar da. Dağıstandan gelme bir çok adet gelenek ve görenek artık günümüzde yaşamasada öğrendiğim kadarıyla koç katımı şenlikleri, otsbay (öküz koşumu şenlikleri)olur bahar ayında olan bu şenlikler kardeşlik ve bereket temenlileri içinde geçermiş.


  Coğrafya

  Sivas iline 80 km, Zara ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  Köyümüz Yaksıyan dağının üzerinde karstik arazi yapısı üzerinde kurulmuştur. Arkasında Bey dağı önünde Köse dağı vardır. Güneyinde Karahasan Köyü , Kuzeyinde hebo çiftliği ve sucak batısında kümbet doğusunda bedirören (ağlık) ile komşudur. Dolinler düdenler mevcuttur. Yer altında kaşifleri bekleyen bir çok maara mevcuttur. köyde dört tane dere vardır. Büyük dere, Bitli dere, Eğri dere, Şamilin dere. Gölleri ise pek büyük olmasada Yeşil göl görülmeğe değer, kanlı göl, sülük göl gölleridir. Arazi yapısı engebeli ve çoraktır. Daha çok hayvancılığa ve meyvacılığa müsaittir. Yaksıyan dağı ardıç ve çam ormanlarıyla kaplıdır. Yazıda ise bodur ağaçlar ve çalılar bulunur. Bunun yanı sıra Yemiş ağaçlarıda vardır; ekşi elma, çördük, alıç, gurmut, palamutu sayabiliriz.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu ve lojmanı vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Camisi ve cami lojmanıda vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmaniye Köyü Hakkında Forum Tarih
Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Karamürsel Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çubukluosmaniye Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş