Osmaniye Bahçe İlçesi

'Osmaniye Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Osmaniye Bahçe İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bahçe İlçesi

  MÖ 1000 yıllarında Karkamış eyaletine bağlı bir ileri kale harabesi üzerine kurulmuş olan ilçe, ilk çağlardan beri çeşitli ulusların askeri karakolu görevini de yapmıştır. Sümerlerden sonra Pers ve Roma devletleri arasındaki savaşlarda muhariplerin uğrak yeri olmuş; Roma imparatorluğunun parçalanmasından sonra MS 640 yılına kadar Bizans idaresinde kalmıştır. Bu tarihten sonra bir süre Arap ve Abbasi hakimiyetinde bulunmuştur.

  Daha sonraları Halife Harun Reşit devrinde İslam idaresine geçmiştir. Bir ara Mısır idaresinde kalmışsa da (1335), 1523’te Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferiyle Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kasaba, 1850 tarihinde Maraş sancağına bağlı Kızılyer, diğer adı ile Bulanık Bahçe adı altında mütesellimlikle idare edilmiştir. İlk mütesellim Türkmen adında bir aşiret reisidir. Bunların beylerine, Fettahlıoğulları denilmektedir.

  1871 yılında Maraş sancağına bağlı kaza haline getirilmiş, 1878’de Adana vilayetinin Cebel-i Bereket sancağına (şimdiki adı Osmaniye) bağlanmış ve ilçeye bugünkü ismi verilmiştir .


  Coğrafi Konumu:

  Osmaniye’ye 37 km uzaklıkta bulunan ilçenin önemi, Çukurova’yı doğuya bağlayan Gavurdağı geçidi üzerinde olmasındandır. Arazi yapısı genel olarak engebeli olup, rakım 630 metre yüzölçümü 92 km2 dir.


  İlçenin dağlık bölgelerde kurulması, nüfus artışını engellemiştir. Yayla havasına sahip Bahçe ilçesi küçük, şirin ve ismine uygun yeşilliklerle kaplı bir yerleşim birimidir. Coğrafi konumu, iklimi ve suyunun memba karakterli olması nedeniyle turizm bakımından güzel yerlerden biridir. D-400 karayoluna bitişik olması ve İstanbul-Bağdat demiryolu hattının şehir merkezinden geçmesi, ilçe için büyük bir avantajdır.


  Turizm Değerleri:

  İlçedeki başlıca tarihi eserler bir cami ile iki kümbettir. Bahçe ilçe merkezi Atatürk meydanında bulunan caminin kitabesine göre Ağcabey isimli kişi tarafından 1809’da yapılmıştır. Diğer taraftan bugün yarı ahşap olan caminin kargir kısımlarının Dulkadiroğullarından Alaü’d Devle zamanında (1489-1490) yapılmış olduğu ileri sürülmektedir. Gerçekten de bugünkü caminin gösterişli minaresi, eserin, daha eski bir tarihe ait olduğunu göstermektedir. Bahçe ilçesi dışında ve istasyon yakınında bir mezarlık içindeki iki türbeden biri Ağcabey’e, diğeri ise ailesine aittir. Türbelerin her ikisi de kare planda etrafı açık ve üzeri kubbelidir.Ayrıca ilçemizde çok sayıda piknik alanı bulunmaktadır.


  Nüfus Durumu:


  2000 Yılı nüfus sayımı sonucu ilçemizin nüfusu : 26.307' dir.  KADIN : 10.656 ERKEK : 15.742

  Nüfusun % 30' u köylerimizde ikamet etmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmaniye Bahçe İlçesi Forum Tarih
Bahçe Anaokulu Bahçe Osmaniye Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Osmaniye - Bahçe - Bahçe Lisesi Liselerimiz 15 Haziran 2010
Yukarıkardere Köyü Bahçe Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
Yaylalık Köyü Bahçe Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
İnderesi Köyü Bahçe Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş