Osmandede Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Osmandede Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmandede Köyü Bilgileri - Osmandede Köyü Hakkında - Osmandede Köyü Tanıtımı - Osmandede Köyü Resimleri  Osmandede, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı 17. yüzyılda yaşamış olduğu tahmin edilen Osman adında ve o dönemde ermiş olarak bilinen, halen türbesinin bu köyde bulunduğu kişiden gelmektedir.

  Kültür

  Köy halkı alevi türkmendir.Yaşam biçimi: bazı gelenekler korunmasına rağmen klasik günümüz türk yaşam biçimi olan melez kültür yani hem şehirleşme hem yurt dışına açılma hem de köy alt kültürünü taşıması nedeniyle genel günümüz türkiyesi karaktterini taşımaktadır.Okuma oranı yüksektir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline ? km, Pazarcık ilçesine 28 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 207
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda pamuk ,mısır, buğday, şeker pancarı ekimi yapılmaktadır.hayvancılık ticari niteliğini kaybetmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2004
  1999
  1994
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş