Osmanca Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Osmanca Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Osmanca Köyü - Osmanca Köyü Hakkında - Osmanca Köyü Tanıtımı - Osmanca Köyü Resimleri
  Tarihçe

  OSMANCA Köyümüz, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında Doğu Karadeniz'den özellikle Artvin HOPA'dan batıya göç eden, Lazların yerleştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Köy, halen memuriyet için köyde yaşayan köyün imamı dışında, tamamen Lazların yaşadığı bir yerdir.

  93 Harbi öncesinde köyde yaşandı olduğuna ilişkin kanıtlar vardır. Köyün muhtelif yerlerinde tarihi kaldırım taşları vardır. Konuralp antik kentine yakınlığı köyde daha eski yaşantı olabileceğinin kanıtıdır. Ancak, bu köyde daha önce kimlerin yaşadığı konusunda bir bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyümüzün gelenek ve göreneklerinde tamamen Laz kültürü hakimdir. Denizden uzak olması nedeni ile balık ve balık ürünleri konusunda yemekler unutulmuş olmasına rağmen diğer orijinal laz yemeklerine rastlamak mümkümdür. Köyde çocuklar dahil herkes Lazca bilmekte, ancak köy halkı aralarında yaptıkları konuşmalarda Türkçe kullanmaktadır. Öte yandan gençlerin büyük bir bölümü son dönemler itibarıyla yöresel kıyafetlerden uzak bir giyim tarzını benimsemektedir. Köyde, kemençe ile beraber söylenen Laz müziği ve popüler karadeniz müziği hakimdir. Eskisi kadar yoğun olmasa da İMECE geleneği kısmen devam etmektedir. Evveliyatı itibarıyla büyük bir bölümü tarım ve hayvancılığa dayalı olan köy ekonomisi, 1990'lu yılların başı itibarıyla ticarete kısmen de devlet memurluğuna dayalı bir hale gelmiştir. FINDIK, köy tarımında/ekonomisinde yadsınmayacak bir düzeyde büyük bir paya sahiptir.

  OSMANCA KÖYÜ'ndeki okur yazar oranı, diğer köylere oranla çok yüksektir. Okula devam etme düzeylerinde kız ve erkek ayrımı bulunmamakta, köyde mukim kızların tamamı eğitime devam etmekte, özellikle kız çocukların okula gönderilmesi köy halkı tarafından bir teamül haline getirilmiş durumdadır. Özellikle 2000'li yıllardan sonra Ankara ve İstanbul'daki üniversitelerde çok sayıda kız çocuğu eğitim görmeye başlamıştır.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 9 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 328
  2000 271
  1997 301

  Ekonomi

  Evveliyatı itibarıyla köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmasına rağmen son dönemde köy halkının büyük bir bölümü ticaretle iştigal etmeye başlamıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitim uygulamaına geçilmesi nedeniyle ilköğretim okulu binası atıl durumda bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol kilittaş olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osmanca Köyü Merkez Forum Tarih
Osmancalı Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Osmanca Köyü Bigadiç Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Manisa - Merkez - Osmancalı Çok Programlı Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş