Osman Nedim Tuna (Osman Nedim Tuna Kimdir? - Osman Nedim Tuna Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Osman Nedim Tuna (Osman Nedim Tuna Kimdir? - Osman Nedim Tuna Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Prof. Dr. Osman Nedim Tuna (1923-17 Temmuz 2001), Türk dilbilimci.
  Prof. Dr. Osman Nedim Tuna pek çok ikna edici delile dayanarak Türkçe’nin en asgari 8.500 yaşında olduğunu hesaplamıştır.

  Sümer ve Türk Dillerinin Tarihî İlgisi ve Türk Dilinin Yaşı Meselesi adlı Türkçe ile Sümerce arasındaki benzerlikleri açıkladığı eseri yaklaşık 20 yıllık çalışmalarının tamamını kapsamaktadır.

  1962’de doktora için gittiği Amerika’da, bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştırmış ve 1982’de çalışmalarını topladığı Sümer ve Türk Dillerinin Tarihî İlgisi ve Türk Dilinin Yaşı Meselesi adlı eseri, altı başlık altında toplanmıştır: 1. Giriş; 2. Sümerce Türkçe Ses Denklikleri ‘Kurallar’; 3. Malzemenin Tartışılması, Metod ve Yorum; 4. Sonuç; 5. Son Söz; 6. Bibliyografya ve Kısaltmalar.

  Türk Dünyası El Kitabında Ural-Altay dilleri hakkında bir yazısı vardır. Türk dilinin Altay dillerinden geldiğini ispata giriştiği bu yazısında bunun örneklerle açıklamasını yaparak Türk diliyle ilgili bir çok bilgiyi bizlerle paylaşır. İnönü Üniversitesinde de görevde bulunmuştur, İnönü Üniversitesinde yer alan konferans salonlarından birine onun adı verilmiş durumdadır.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş