Osman Fahir Seden Kimdir - Osman Fahir Seden Hayatı

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Osman Fahir Seden Kimdir - Osman Fahir Seden Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osman Fahir Seden Kimdir - Osman Fahir Seden Hayatı -Osman Fahir Seden Biyografisi

  [​IMG]

  22 Mart 1924 yılında doğdu.

  İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi aldı. Yaşamı boyunca 100'ün üzerinde senaryo yazıp, film yönetti. Yönetmenliğini yaptığı filmlerde küçük rollerde yer aldı. Lütfi Akad'la senaryo çalışmaları yaptı. Bir çok filmini çektiği Seden Film Şirketi'ni kurdu.

  1951 yılında Kani Kıpçak`ın yönettiği "İstanbul Kan Ağlarken" adlı filmin yazarak sinemaya girdi. 1956`da ilk filmi Kanlarıyla Ödediler'i çekti. 1959`da çektiği "Düşman Yolları Kesti" adlı filmle Türk sinemasının önemli yönetmenleri arasına girdi. Bazı önemli filmleri Düşman Yolları Kesti (1959), Namus Uğruna (1960) ve Çalıkuşu'dur (1966). Genellikle duygusal filmler çekmesine rağmen ilk dönemlerinde Feridun Karakaya'nın unutulmaz tiplemesi Cilali İbo serisi gibi filmleri de yönettti. Sinema filmlerinin dışında son dönemlerde pek çok TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

  Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanan yönetmene, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.


  1924 yılında doğan Osman Fahir Seden, önemli bir yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncudur. İstanbul Üniversitesi'nde Hukuk eğitimi gördü. Yaşamı boyunca 100'ün üzerinde senaryo yazıp film yönetti.
  Yönetmenliğini yaptığı filmlerde küçük rollerde yer aldı. Lütfi Akad'la senaryo çalışmaları yaptı. Birçok filmini çektiği Seden Film Şirketi'ni kurdu.
  1951 yılında Kani Kıpçak'ın yönettiği "İstanbul Kan Ağlarken" adlı filmi yazarak sinemaya girdi. 1956'da ilk filmi "Kanlarıyla Ödediler'i" çekti.1959'da çektiği "Düşman Yolları Kesti" adlı filmle Türk sinemasının önemli yönetmenleri arasına girdi.  Bazı önemli filmleri; Düşman Yolları Kesti (1959), Namus Uğruna (1960) ve Çalıkuşu'dur (1966). Genellikle duygusal filmler çekmesine rağmen ilk dönemlerinde Feridun Karakaya'nın unutulmaz tiplemesi Cilalı İbo serisi gibi filmleri de yönettti.
  Sinema filmlerinin dışında son dönemlerde pek çok TV dizisinin yönetmenliğini yaptı. Sanat yaşamı boyunca pek çok ödül kazanan yönetmene, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında Devlet sanatçısı ünvanı verildi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş