Osce Özel Temsilcisi Lenmarker:"Türkiye 1915 Ermeni Soykırımı Olaylarını Kabul Etmeli

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Osce Özel Temsilcisi Lenmarker:"Türkiye 1915 Ermeni Soykırımı Olaylarını Kabul Etmeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Osce Özel Temsilcisi Lenmarker:"Türkiye 1915 Ermeni Soykırımı Olaylarını Kabul Etmeli
  Ermenistan'ın başkenti Erivan'da temaslarda bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Asamblesi Dağlık Karabağ Özel Temsilcisi Goran Lenmarker, Türkiye'nin 1915 sözde Ermeni soykırım olaylarını kabul etmesi gerektiğini söyledi. Ermenistan'ın Armİnfo Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Lenmarken Erivan temasları çerçevesinde Ermenistan Parlamentosu Başkanı Tigran Torasyan ile görüştü. Görüşmede Türkiye - Ermenistan ilişkilerinin değerlendiren AGİT yetkilisi, Türkiye'nin kendinde güç bularak 1915 yılında yaşanan sözde Ermeni soykırımı olaylarının kabullenmesi gerektiğini söyledi. Lenmarker, "Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen Türkiye, güç bularak kendi tarihini yenmeli ve 1915 yılında yaşanan Ermeni soykırımı olaylarını kabul etmelidir." dedi. Ayrıca Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin yeniden kurulmasının önemine de değinen Lenmarker, bunun için ilk adımın Türkiye tarafından, Ermenistan sınırının açması ile atılması gerektiğini söyledi.

  Lenmarker'in Erivan ziyareti ile ilgili Rusya'nın Ria Novosti Haber Ajansı'nda yer alan haberde ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Erivan ziyaretinin önemine değiniliyor. AGİT yetkilisi, "Gül'ün Erivan ziyaretinden çok umutluyum. Bu ziyaretin Ermenistan - Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağını umuyorum." dedi. Ermenistan ve Türkiye arasında hiçbir diplomatik ilişki bulunmuyor ve ülkeler arasındaki sınır 1993'den bu yana kapalı tutuluyor. Türkiye, Ermenistan ile ilişkilerin düzelmesi için Ermenistan'ın sözde Ermeni soykırımı iddialarından vazgeçmesini, Türkiye'nin mevcut sınırlarını kabul etmesini ve Azerbaycan ile yaşanan Dağlık Karabağ sorununu çözülmesinin talep ediyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Osce Özel Temsilcisi Forum Tarih
Hatay - İskenderun - İskenderun Tosçelik Fen Lisesi Liselerimiz 14 Haziran 2010
Demoscene (Demo Sanatı) Konu Dışı Başlıklar 11 Ağustos 2009
Düzenli bir yerleşim alanı hangi özelliklere sahip olmalı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Musevilik nedir özellikleri nelerdir kısaca Diğer Dinler İnançlar 15 Şubat 2017
Mustafa Kemal'in hangi özelliği savaşta askerlerinin başarılı olmasını sağladı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş