Oryantalist-Tom Reiss

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Oryantalist-Tom Reiss konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oryantalist-Tom Reiss  [​IMG]

  Oryantalist

  Tuhaf Ve Tehlikeli Dolu Bir Hayatın Aydınlanan Sırrı
  Tom Reis
  Çeviren: Selda Somuncuoğlu,
  İletişim Yayınları
  Mayıs 2009, 494 Sayfa

  Lev Nussimbaum, geçen yüzyılın hemen başında, kozmopolit Bakü’de doğdu.

  Babası zengin bir petrolcü, annesi ise komünist sempatizanı ve eylemcisi olan Lev, aldığı iyi eğitimden çok serüven romanlarıyla ruhunu besleyen yalnız ve hayalperest bir çocuktu.

  Ekim Devrimi, kendisinin ve ailesinin hayatını altüst etti. Ömrü boyunca komünistlerden nefret edecek olan genç Yahudi, çok sevdiği ancak giderek tekinsiz ve yaşanmaz bir yer haline gelen Bakü’yü ve Kafkasya’yı babasıyla birlikte terk etmek zorunda kaldı. Bu zorunlu göç onun bütün hayatını değiştirecekti. Kendisini inançlı ve samimi bir Müslüman, Kafkasyalı, Türk veya Doğulu olarak tanıttığı yeni bir döneme girmişti. Dillerini bildiği Batılılara karşı herhangi bir yakınlık duymuyordu.

  Terk etmek zorunda kaldığı topraklar onun için dürüstlük, sahicilik ve cesaret demekti. İstanbul’u veya ıssız çölleri, Bakü’deki saray gibi binaları düşünerek saatler geçirebilirdi. Kurban Said mahlasıyla egzotik ve romantik Doğu’yu anlatan aşk ve serüven romanları yazmaya başladı.

  Tom Reiss, Kurban Said’in kim olduğunu merak ederek başlamış Oryantalist’e.

  Metnin gücü ve ilginçliği Reiss’in tutkulu iz sürücülüğünden de kaynaklanıyor. Nussimbaum ya da Said’in arayış, hezeyan, iddia ve yanılgıları kadar iki büyük savaş arasındaki dünyanın, özellikle Nazi Almanyası’nın nasıl bir dönüşüm geçirdiği başarıyla resmediliyor.

  Oryantalist’te, bir ucuz roman yazarının, kendisini Müslüman sayan bir Yahudi gazetecinin, belki de yalnızca o yıllarda -ve o topraklarda- var olabilecek olağandışı bir kişiliğin, romantik bir “Doğulunun” hayatını okuyacaksınız.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oryantalist Reiss Forum Tarih
Hacıreissökü Köyü Çatalzeytin Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş