Orucunuzu Sigarayla Açmayın

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda SeLeN tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Orucunuzu Sigarayla Açmayın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sigaranın Zararları - Orucu Sigara İle Açmak - Sigara İle Oruç Açılırsa - Sigara Damar Sertliğine Neden Oluyor
  [​IMG]Kalp krizine davetiye çıkarmayın! Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklıyor

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, iftarını sigarayla açan vatandaşların ani kalp krizi, damar sertliği ve damar tıkanlığı gibi risklerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.


  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Tevfik Özlü, iftarda üst üste içilen sigaranın kolesterolün yükselmesine neden olduğunu, damarda pıhtı oluşması nedeniyle de ani kalp spazmlarına neden olabileceğini belirtti. Ramazan ayının sigarayı bırakmaya niyetli olan kişiler için büyük bir fırsat olduğunu hatırlatan Özlü, "Kişi gün boyu sigara içmeme kararlılığına sahip olduğu için ne kadar kararlı olursa olsun sigarayı aramaz. Örneğin 14 ile 15 saat hiç sigara içmeden dayanabilir. Oysa bu kişiler normal hayatlarında oruçlu olmadıkları zaman birkaç saat sigara içmeden duramaz. Burada esas olan, kişinin karar vermesi. 15 saat sigarasız kalabilen bir kişi, 24 saat de istese sigarasız kalabilir. Önemli olan bu kararlılıktır'' dedi.

  Prof. Dr. Tevfik Özlü, Ramazan ayında genellikle iftar yemeklerinin ağır ve yağlı olduğunu bunun yanı sıra iftarda üst üste sigara içilmesinin de kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını kaydederek "İftarda üst üste sigara içilmesi kolesterolün aşırı yükselmesine, damarda pıhtı oluşmasına ve ani kalp spazmlarına neden olabilir. Bu nedenle tiryakilere iftarda acele etmemelerini ve üst üste sigara içmemelerini öneriyoruz. Ramazan ayı onlar için büyük bir fırsattır. Dilerlerse bu ayda sigaradan kurtulabilirler'' diye konuştu.


  İHA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orucunuzu Sigarayla Açmayın Forum Tarih
Sigara ile ilgili özlü sözler - Sigarayla ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 16 Mart 2011
Sigara ile ilgili sloganlar - Sigarayla ilgili slogan Güzel Sözler-Mesajlar 5 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş