Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda Eylül tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orucun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkisi


  Orucun İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir


  Oruç ibadeti her yıl, her ramazan ayında, her Müslüman’ın sahur ve iftar vakitlerini takip ederek beslenme, cinsellik, şiddet, dürtü… gibi iç güdülerinin davranışsal metodla biçimlendirilmesini hedef alan çok önemli bir ibadettir.

  Orucun kendi içerisindeki şartları, kuralları ve ritüellerine harfien uymak insan psikolojisini temelden hedef alan bir eğitim yöntemidir. Orucun insan psikolojisine kesinlikle olumlu katkıları bulunmaktadır. Akut Stres Bozukluğu, Akut Depresyon, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Obsesif Bozukluklar, Dürtü Denetleme Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozukluklarının tedavisinde son derece önemli bir insan iyileştirme yöntemidir. Ramazan aylarında alkol tüketiminin azalması, kavgaların azalması, intihar oranlarının azalması orucun çok önemli bir ibadet olduğunu göstermektedir.

  Tüm bunlarla birlikte açlık duygusunun ne olduğunun insana davranışçı metodla öğretilmesi, başka aç insanların da dünyada yaşadığının hatırlatılmasıyla merhamet, şükür, yardım ve paylaşım duygusunu doğrudan hedef alır. Zaten bunları ruhunda barındıran birey tıbben sağlıklı bireydir.

  Oruç yalnızca ruhumuz üzerinde değil insan sağlığı üzerinde de etkilir.

  Orucun, ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri ve vücut sağlığı bakımından faydalı sonuçları tıbben de kanıtlanmış bir gerçektir. Pek çok hikmetleri olan oruç emrinin bu yönüne de Peygamber Efendimiz dikkatimizi çekerek şöyle buyurmuştur:

  “Oruç tutunuz ki sağlıklı olasınız.”

  Peygamberimizin bu evrensel mesajının taşıdığı mânâ, çağlara ışık tutmakta, dinimizin emirlerindeki sır ve hikmetler zaman geçtikte daha iyi anlaşılmaktadır.

  Sağlam insanlara orucun hiç bir zararı yoktur. Aksine “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz” hadis-i şerifinde işaret buyurulduğu veçhile, vücûda faydası vardır. 8-16 saat sindirim cihazının,
  karaciğerin dinlenmesi kendi kendini toparlaması büyük bir faydadır.

  “Oruç normal sıhhatli olan insanlar için çok faydalı bir perhiz teşkil eder. Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle Ramazanda bir kaç kilo zayıflarlar. Bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erimiş olur. Bu ise asrımızda herkese tavsiye edilen en mühim sağlık kuralıdır. Çünkü şişmanlık şeker hastalığına pek yakındır. Ayrıca damar sertliği, kalb hastalığı, tansiyon yüksekliği ve buna bağlı pek çok hastalığa müsait bir zemin hazırlar. Demek oluyor ki oruç, bütün bu dertlerden insanı koruyucu bir etki yapar.
   

 2. öğretmenimiz sınavda bize bu soruyu soracağını söyledi brde maün ve nas sürelerini ezberlemeliyim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orucun İnsan Üzerindeki Forum Tarih
Orucun Toplumsal Faydaları Yararları Nelerdir? Ramazan ve Hikmeti 29 Temmuz 2013
Orucun Kazandırdığı Güzellikler Neler Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2013
Orucun Anlamı, İşlevi, Faziletleri Oruç-Hac-Zekat 6 Temmuz 2013
Orucun Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir? Ramazan ve Hikmeti 6 Temmuz 2013
Orucun kefareti nasıl ödenir? Ramazan ve Hikmeti 5 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş