Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orucun, İlâhî Nimetlerin Şükrüne Bakan Faydası:  Cenâb-ı Hak, yeryüzünde insanların istifadesine sunmuş olduğu hesapsız nimetleri için, fiyat ve karşılık olarak, onlardan sadece şükür istemektedir. Şükür ise, bütün nimetleri Allah`tan bilmek, o nimetlere hakikî ihtiyacını hissedip kıymetini tam takdir etmekle olur.

  İşte Ramazan orucu, hakikî, hâlis, çok büyük ve umumî bir şükrün anahtarıdır Zira başka vakitler çok kişi, hakikî açlık duymadığı için, pek çok nimetlerin kıymetini takdir edemez O nimetlere ne derece ihtiyacı olduğunu hakkıyla hissedip bilemez Halbuki iftar vaktinde hakikî açlığın verdiği iştahla, kuru bir ekmeğin bile ne kadar kıymetli bir nimet olduğu yakînen hissedilir.

  En zengininden en fakîrine kadar her mü`min, nimetlere ihtiyacını hissedip değerini anlamakta mânen bir nevi şükre mazhar olur Hem oruçlu herkes, yemeden içmeden uzak kalma mecburiyeti cihetiyle, nimetlerin hakiki sâhip ve mâlikini de idrâk eder Nimeti nimet bilir ve o nimeti vereni düşünür Bu cihetle de mânen bir nevi şükür vazifesini yerine getirmiş olur.  Mehmet Dikmen
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orucun İlâhî Nimetlerin Forum Tarih
Orucun Toplumsal Faydaları Yararları Nelerdir? Ramazan ve Hikmeti 29 Temmuz 2013
Orucun Kazandırdığı Güzellikler Neler Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2013
Orucun Anlamı, İşlevi, Faziletleri Oruç-Hac-Zekat 6 Temmuz 2013
Orucun Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir? Ramazan ve Hikmeti 6 Temmuz 2013
Orucun kefareti nasıl ödenir? Ramazan ve Hikmeti 5 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş