Orucu Bozmadan Ağız Kokusunu Gidermek

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda DeMSaL tarafından 16 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Orucu Bozmadan Ağız Kokusunu Gidermek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağız Kokusu - Oruçlu İken Ağız Neden Kokar - Ağız Kokusu Nasıl Önlenir - ağız Kokusu Nedenleri


  Ramazan'da tüm gün süren açlık ve sıvı tüketimi olmamasının ağızların kokmasına neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu olumsuz durumdan kurtulabilmenin pratik yöntemleri bulunduğunu söyledi.

  Kötü ağız kokusunun hem oruç tutan kişiyi hem de çevresini rahatsız ettiğini hatırlatan diş hekimleri, orucu bozmadan ağız kokusunu önlemenin ilk yolunun sıvıyı yutmamak kaydıyla dişleri fırçalamadan geçtiğini bildirdi.

  Diş Hekimi Alper Çıldır, oruç sırasında oluşan ağız kokusundan korunmak için dikkat edilmesi ve uyulması gereken disiplinlere dikkat çekti. Fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusu meydana geldiğini hatırlatan Çıldır, "Ağız kokusunun yüzde 87'si dilden ve dişeti iltihabından kaynaklanır.

  Bu tip vakalar hekim tarafından yapılan ilk muayenede kolayca belirlenebilmektedir. Diğer taraftan ağız kokusu, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, şeker, böbrek yetmezliği ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıkların habercisi de olabilmektedir" dedi.

  Çıldır, orucu bozmadan ağız kokusu gidermenin yollarını da şöyle anlattı:
  "Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamak yeterlidir. Oruçluyken diş fırçalamanın hiçbir mahsuru olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylandı.

  Oruçluyken de yutmamak kaydıyla iftar ve sahurda mutlaka dişlerinizi fırçalayın. İftar ve sahurda uygun yiyeceklere ve içeceklere tarçın katın. Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin. Lokmalarınızı iyi çiğneyin."
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Orucu Bozmadan Ağız Forum Tarih
Muharrem orucu ne zaman neden tutulur Oruç-Hac-Zekat 21 Ocak 2016
Şevval Orucu Kaza Orucuyla Beraber Tutulur mu? Oruç-Hac-Zekat 27 Ağustos 2013
Orucun Toplumsal Faydaları Yararları Nelerdir? Ramazan ve Hikmeti 29 Temmuz 2013
Oruçlu iken banyo yapmak orucu bozar mı? Ramazan ve Hikmeti 26 Temmuz 2013
Orucun Kazandırdığı Güzellikler Neler Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş