Oruca niyet

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Oruca niyet konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Oruca nasıl niyet edilir?
  Orucun zamanı nedir?

  Her müslümanın ibadetlerde niyeti önemlidir.Önemli olan,lafzi niyetten çok kalben niyet etmektir. Bu bakımdan oruca niyet etmek insanın oruç tutmanın bilincinde olması anlamına gelmektedir. Sahura kalkmak oruç için fiilî bir niyettir. Kişi sahura kalkmamış olsa bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayılır.
  Oruç için niyetin vakti, akşam namazı vaktinin girmesiyle birlikte başlar.
  Ramazan, günü belirlenmiş adak ve nafile oruçlarda niyet, öğle namazına yaklaşık bir saat kalana kadar devam eder. Bunların dışındaki, kefaret, kaza, günü belirlenmemiş adak oruçlarında ise “imsak”ten önce niyet edilmesi gerekir.

  Orucun zamanı

  Kendini tutmak, engellemek, el çekme, geri durma anlamlarına gelen imsâk, dini bir kavram olarak, “tan yerinin ağarmasından (fecr-i sadık), güneş batıncaya kadar yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak” demektir. (Bkz. Bakara 2/187).
  Oruç yasaklarının başladığı fecr-i sâdık, yani tan yerinin ağarmaya başlaması, imsak vaktidir. Bununla yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip, orucun başladığı vakittir. Oruç yasaklarının sona erdiği, güneşin batma vaktine ise iftar vakti denir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur. Gündüz ve gecenin tam olarak teşekkül etmediği yerlerde, imsak ve iftar vakitleri, takdirle belirlenir.

  Akşamleyin Yatmadan Önce Yemek Yeyip Oruç Tutmaya Niyet Eden Kişi Gece Uyandığında Henüz İmsak Vakti Girmeden Yemek Yeyip Su İçebilir mi?

  "İmsak", sabah namazının giriş ve orucun başlayış vaktini ifade eder. Oruç tutacak kişinin bu andan itibaren yeme içmeye son vermesi gerekir.
  Bu itibarla, yatmadan önce yemek yeyip oruç tutmaya niyet eden kişi geceleyin uyandığında imsak vaktine kadar yeyip içebilir.
  diyanet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oruca niyet Forum Tarih
Oruca ne zaman niyet ediliyor? Oruç-Hac-Zekat 25 Haziran 2013
Oruç Niyeti - Oruca Niyet Nasıl Edilir Ramazan ve Hikmeti 24 Temmuz 2011
Oruca Ne Zamana Kadar Niyet Edebiliriz Ramazan ve Hikmeti 24 Temmuz 2011
Oruca Ne Zaman Niyet Edilir - Oruca Nasıl Niyet Edilir Ramazan ve Hikmeti 24 Temmuz 2011
Oruca niyet etmek - Oruca niyet nasıl edilir Ramazan ve Hikmeti 19 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş