Oruçlu Köyü Babaeski Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Oruçlu Köyü Babaeski Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Babaeski Oruçlu Köyü - Oruçlu Köyü Hakkında - Oruçlu Köyü Tanıtımı - Oruçlu Köyü Resimleri
  Oruçlu, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ismi oruç bey denilen o zamanın ağasından kalmıştır.

  Kültür

  köyümüzde kurtuluş savaşından kalma şehitlerimizin mezarları vardır. Mezarlıktada osmanlı döneminden kalma yeni çeri askerlerinin mezarları vardır

  Coğrafya

  Kırklareli iline 35 km, Babaeski ilçesine 9 km uzaklıktadır. Doğusunda Karamesutlu Köyü 4 km, Kuzey Batısında Terzilli Köyü 5 km, Kuzeyinde Karacaoğlan 3 km, Kuzuçardağı Köyü 4 km. Köyleri ve Güneyinde ise Kadıköy Köyü 2 km. Mesafede olan en yakın olan komşu köylerdir bu köylerle olan bağlantı yollarımızın tamamı asfal yoldur. Köyümüze ait DSİ tarafından (TOPRAKSU)yapılan göletimiz bulunmakta bu gölette YASALARA bağlı kalınması koşulu ile olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 415
  2000 387
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ağırlıklı olarak Buğday, Arpa, Ayçiçek ve Mısır ekimi yapılmaktadır. Hayvancılıkta ise tamamen büyük baş sığırcılığı ön plandadır. Köyümüzde kurulan SÜT KOOPERATİFİ tarafından büyükbaş sığırcılıktan elde edilen sütün pazarlama işi profesyonelce yapılmaktadır. Köyümüz halkı yeni yeni meyva bahçeciliğine başlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - irfan akay
  1999 - cafer ateser


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yeterli öğrenci olmaması nedeniyle kapatılarak taşımalı sisteme geçilmiştir. Öğrenciler İlköğretimlerini Babaeskide tamamlamaktadırlar. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köyde sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve adsl hattı vardır. Köyde muhtarlık tarafından yaptırtılan yazlık düğün salonu bulunmakta salon düğün haricinde çeşitli sosyal amaçlar için de kullanılmakla birlikte çocuklar için bir oyun parkı ve gençler için hentbol sahası henüz bulunmamaktadır .

  [​IMG]
  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Oruçlu Köyü Babaeski Forum Tarih
Oruçlu Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Oruçlu Köyü Kozan Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Oruçlu Köyü Feke Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Oruçlu Köyü Tatvan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Oruçluyken baş ağrısı Ramazan ve Hikmeti 25 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş